INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ ŚCIEŻKAMI KULTURY W NASZYM MIEŚCIE „

Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie

rodzaj innowacji: metodyczno-warsztatowa

dotyczy dzieci z grupy najstarszej

autorki:
J. Stanisz, E.Parzęczewska, M.Jezierska, K.Sowińska

 

Kultura to pojęcie szerokie i barwne tak bardzo jak bardzo barwny i różnorodny jest świat, który nas otacza.
Od zarania dziejów cywilizacji ludzkość starała się zostawiać ślad swojego istnienia, postrzegania oraz przemian jakie w niej zachodziły.

W wytworach codziennych i okolicznościowych przetrwała myśl twórcy, jego zachwyt lub zadziwienie, ukryta lub wyrażona refleksja, obserwacja lub przekaz.
Wszystkie dziedziny twórczości artystycznej lub użytkowej obrazują wielowiekową drogę jaką przebyła ludzkość do obecnej chwili.

Świadome doświadczanie kultury wieloma zmysłami, pozwala na dialog między pokoleniowy, na budowanie własnej tożsamości osadzanie się w roli odbiorcy, ale także świadomego kontynuatora i wreszcie samodzielnego twórcy.

Edukacja poprzez kontakt z różnorodnymi działami kultury ogromnie wzbogaca dziecięce mechanizmy poznawcze, staje się źródłem wiedzy o otaczającym świecie, wpływa na ształtowanie właściwych postaw.
Oddziaływanie na wiele zmysłów poszerza dziecięce horyzonty, inspiruje do większej kreatywności, wzbudza ciekawość świata i otwartość na inne kultury, niezwykle rozwija wyobraźnię.

Wysoka kultura również wychowuje, bazując na doświadczeniach wielu pokoleń lub indywidualnych twórców koduje pewne wzorce, propaguje i wzmacnia wartości, pomaga w kształtowaniu własnej osobowości i tożsamości.

Podążanie ścieżkami kultury w miejscu zamieszkania może stać się dla grupy odbiorców najmłodszych (ale gotowych do podejmowania wyzwań zgodnych z ich nasilonym etapem rozwoju) niezwykle barwną, wciągającą przygodą.
Przygodą kontynuowaną na dalszych etapach kształcenia i wychowania, ponieważ miejsca związane z propagowaniem kultury wciąż rozwijają się proponując włączenie się we wspólne budowania świata w jakim chcielibyśmy mieszkać.
W proponowanej innowacji w miarę możliwości dzieci będą uczestniczyły w warsztatach, które pozwolą im na bezpośrednie wyrażanie emocji związanych z odbiorem prezentowanej dziedziny kultury.
Również po powrocie do przedszkola będą mogły dzielić się swoimi przeżyciami, refleksjami a także zawierać je w indywidualnej pracy twórczej, co przedłuży
i pozostawi niewątpliwy ślad po spotkaniach ze sztuką i kulturą.

Końcowym efektem będzie zorganizowanie wystawy dokumentującej wędrówki
po ścieżkach kultury naszego miasta.

 

      Już w pierwszym tygodniu września rozpoczęliśmy nasze kulturalne wędrówki zwiedzając wystawę haftów w pobliskim Regionalnym Ośrodku Kultury zatytułowaną „ Piękna nasza Polska cała „. Rzeczywiście zamieszczone w galerii hafty były niezwykle piękne, a umieszczone zostały zarówno na fragmentach strojów codziennych i odświętnych, jak i na przeróżnych potrzebnych w gospodarstwie tkaninach - woreczkach, poszewkach, ściereczkach.
Podziwialiśmy różnorodność motywów i barw oraz precyzję wykonania.

Zainteresowanie i podziw wzbudziła stojąca przy wejściu urokliwa
rzeźba, pierwsza na tegorocznym szlaku

Otrzymaliśmy też pięknie wydrukowaną mapę Polski z rozmieszczonymi naniej postaciami w strojach regionalnych.
Wystawa zainspiruje nas na pewno do podjęcia własnych działań i spróbujemy zmierzyć się za pomocą igły i kolorowych kordonków z nie najłatwiejszym rękodziełem jakim jest
haftowanie.

 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Trudno sobie wyobrazić kulturę bez muzyki, która w najprzeróżniejszy sposób towarzyszy odbiorcom zarówno sztuk muzycznych, jak i plastycznych czy wizualnych.
Kolejnym atrakcyjnym punktem na mapie naszych wędrówek znalazła się
filharmonia częstochowska, najbardziej przystosowane w Częstochowie miejsce do komfortowego odbioru piękna muzyki.

Po drodze spotkaliśmy rzeźbę-ławeczkę z bardzo eleganckim panem, zauważyliśmy przy nim znajome z gabinetu lekarskiego słuchawki i dowiedzieliśmy się, że był to wyjątkowy częstochowianin pan dr Władysław Biegański.

Po dotarciu do filharmonii mieliśmy możliwość uczestniczenia w audycji muzycznej dla dzieci pt. „ Hebanowa dusza skrzypiec „. Zabawne i pouczające przedstawienie pozwoliło nam dowiedzieć się co to takiego ta dusza skrzypiec i czy rzeczywiście heban może mieć z nią coś wspólnego.
Usłyszeliśmy także pięknie wykonane pieśni polskie z akompaniamentem
fortepianu.

Pełni wyjątkowych wrażeń muzycznych przy wyjściu z filharmonii natknęliśmy się na wyjątkową księgę, z której dowiedzieliśmy się, że filharmonia częstochowska też ma swojego patrona, tak jak my - Małego Księcia. Patronem filharmonii został wielki skrzypek Bronisław Huberman. To rzadko spotykane dziś imię trudno było nam zapamiętać i po powrocie do przedszkola padały
różne warianty imienne łącznie z propozycją: „Słonisław?”, choć tak wybitnemu skrzypkowi, znanemu na całym świecie na pewno słoń naucho nie nadepnął:)
Niezwykle wyglądał na fotografiach mały Bronek z długimi włosami i niecodziennym dla nas stroju.

 

Po wyjściu z filharmonii podziwialiśmy niezwykłą bo kołyszącą się rzeźbę znanego i lubianego trębaczai wokalisty Louisa Armstronga - może jego muzyki też uda nam się kiedyś
posłuchać?

Odgadywaliśmy także jakie instrumenty muzyczne zostały umieszczone na fontannie przy filharmonii.

Baaaardzo lubimy muzykę….i nie jej słuchać, ale my sami z radością gramy na naszych przedszkolnych instrumentach, śpiewamy, tańczymy…muzyka właściwie towarzyszy nam cały czas i jest to bardzo miłe, dobre i piękne.

2019 - mp35.czest.pl Onika.pl Strony WWW Częstochowa