Galeria

Rok szkolny 2019/2020

OLIMPIADA"RAZEM"

          Na stadionie MOSIR mieszczącym się przy ul. Dąbrowskiego 58/64 w Częstochowie odbyła się już XVII edycja Olimpiady „Razem”. W piątek 13 września nasze przedszkolaki z Grupy IV dzielnie uczestniczyły w zawodach sportowych. Każdy uczestnik otrzymał medal, a dla całej grupy zdobyliśmy piękny puchar. Gratulujemy!!!

 

Rok szkolny 2018/2019 

 

POŻEGNANIE ROKU SZKOLNEGO W GRUPIE III-

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

         28 czerwca 2019 r. dzieci z grupy III uczestniczyły w wycieczce turystyczno-krajoznawczej na jurę. Celem naszej wycieczki był uroczy Olsztyn. Kkluczowy punkt programu to zwiedzanie ruin zamku olsztyńskiego. Podziwialiśmy ze wzgórza zamkowego panoramę Sokolich Gór. Dzieci dostrzegły z oddali nasze miasto oraz wieżę jasnogórską. Radości dostarczyła wszystkim zabawa na placu zabaw pod wzgórzem zamkowym oraz degustacja pysznych lodów. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń.

 

POŻEGNANIE STARSZAKÓW

         Nadszedł dzień, w którym przyszło nam żegnać naszą najstarszą grupę przedszkolną. Dzień,  18 czerwca 2019 r. , dopełnił wzruszający występ starszaków oraz dzieci z grupy pięciolatków. Uświadomił nam wszystkim, że tak szybko minął czas wspólnej nauki i zabawy w murach przedszkolnych. Życzymy wszystkim naszym starszakom samych sukcesów na nowej drodze edukacyjnej. Powodzenia!!!

 

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE III

         W dniu 13 czerwca odbyły się zajęcia dla rodziców. Temat zajęć: Wakacyjne zabawy z kodowaniem. Zagadnienia wzbudziły w dzieciach wiele pozytywnych emocji oraz zaciekawienia. Zwieńczeniem zajęć dla każdego był drobny smakołyk, jak również pokaz baniek mydlanych XXL.

 

POZNAJEMY ZAWÓD STOMATOLOGA

       W ramach profilaktyki fluorkowej przedszkolaki odwiedziły Centrum Stomatologiczne "Promed".

 

WYCIECZK AUTOKAROWA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

        Z okazji Dnia Dziecka w dniu 30.05.2019 r. nasze przedszkolaki wyruszyły do Żarek do Manufaktury Słodyczy "Hokus-Pokus" i pracowni Etno-Jura.      

 

 

ZAJĘCIA LITERACKO-PLASTYCZNE

       W grupie II w dniu 03.06.2019r. odbyło się spotkanie z pracownikiem Biblioteki- Filii nr 5 p. Urszulą S. Predszkolaki wysłuchały opowiadanie Pana Poety "Paw" . A następnie wspólnie wykonały zbiorową pracę plastyczną.

 

ZABAWY  Z RODZICAMI W GRUPIE II

          W ramach "Święta Rodziny " w dniu 28.05.2019 r. w grupie II zostały zorganizowane wspólne zabawy plastyczne rodziców i przedszkolaków.

 

WARSZTATY SENSORYCZNE W GRUPIE III

          W dniu 27.05.2019 r. w grupie III odbyły się zajęcia z rodzicami. Celem warsztatów było utworzenie glinianej miseczki.

PIKNIK RODZINNY - 24. 05. 2019 r.

          W ramach obchodów Święta Rodziny w naszym przedszkolu odbyły się występy wszystkich grup przedszkolnych. Rodziny, świętując ten dzień, uczestniczyły w pikniku rodzinnym.  Zorganizowano kawiarenkę, kącik z popcornem, żurkiem, pajdą chleba ze smalcem, goframi, a na dworze grill.  Atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, balonowe kreacje. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i upieczenie pysznych ciast i babeczek.

 

KONKURS RODZINNY W GRUPIE III

          23. 05. 2019 r. w grupie III odbył się konkurs rodzinny pt. "Moja Rodzina". Rodzice wraz z dziećmi tworzyli obraz rodzinny przy użyciu kolorowej kredy rysując swoje podobizny po chodniku. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Gratulujemy!!!

 

ROZSTRZYGNIĘCIE
MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
(Rodzinny)

„SZLAKIEM POLSKICH LEGEND…”
Prace plastyczne wspólnie z rodzicami zostały wykonane przez dzieci
z Miejskiego Przedszkola nr 23 im. Jasia i Małgosi ,
Miejskiego Przedszkola nr 27, Szkoły Podstawowej nr 54 z Oddziałami
Integracyjnymi oraz Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 35
im. Małego Księcia w Częstochowie.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele:
Danuta Gabryś, Aldona Szymanek, Sylwia Olczyk.

GRATULUJEMY !!! I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW PRZEDSZKOLAKOM NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH PRAC.


KATEGORIA WIEKOWA: 3, 4-latki

NAGRODZONE PRACE:
Liwia K. 4 l- MP nr 27
Zofia S. 4 l- MPI nr 35
Hanna S. 3 l - MPI nr 35
Aurelia D. 4 l - MP nr 27
Marysia Sz. 4 l - MPI nr 35
Oskar K. 4 l - MPI nr 35


WYRÓŻNIONE PRACE:
Lena M. 3 l - MPI nr 35
Zuzia K. 3 l - MPI nr 35
Jakub G. 3 l - MPI nr 35
Antoni W. 4 l - MPI nr 35

KATEGORIA WIEKOWA : 5,6-latki

NAGRODZONE PRACE:
Lidia M. 6 l - MP nr 23
Aleksandra L. 6 l - MP nr 23
Julia L. 5 l - SP nr 54
Marcelina B. 5 l - MPI nr 35
Wiktoria K. 5 l - SP nr 35
Jakub K. 5 l - MPI nr 35
Emilia S. 6 l - MPI nr 35
Alan M. 6 l - MPI nr 35

WYRÓŻNIONE PRACE:
Zuzanna K. 5 l - MP nr 27
Jan S. 6 l – MP nr 23
Kornelia W. 5 l – MP nr 27
Marika K. 5 l – MPI nr 35
Martyna T. 6 l – MPI nr 35
Mateusz Sz. 6 l – MPI nr 35
Mateusz K. 5 l – MPI nr 35

 

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ "MAŁY PATRIOTA"

         Nasze pzedszkole zorganizowało międzyprzedszkolny konkurs pieśni patriotycznej w dniu 17 maja 2019 r. Dzieci swoim wykonaniem dostarczyły wszystkim wielu wzruszeń. Wszyscy wykonawczy zostali nagrodzeni. Gratulujemy!!!

NASZE SUKCESY

          Maria Sz. z Grupy II wzięła udział w Powiatowym Konkursie plastycznym ,, Koty, kotki i koteczki" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 13 w Częstochowie                                   i zajęła w nim III miejsce.  Gratulujemy!!!

   Krzysztof Wosik z gr II wziął udział w Miedzyprzedszkolnym konkursie recytatorskim pt,, Polscy Poeci Dzieciom" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 17 im. Siedmiu Krasnoludków. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. GRATULUJEMY!!!

TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI

    W dniu 9 maja 2019r. w Grupie II odbyły się zajęcia "Tajemnice Grafomotoryki". Temat zajęć; Wiosenny ptaszek". Zajęcia zorganizowały: D. Gabryś i S. Olczyk

 

ZAWODY SPORTOWE- PRZEDSZKOLIADA

    8 maja 2019r. dzieci z Grupy III i IV uczestniczyły w międzyprzedszkolnych zawodach sportowych na Hali Sportowej przy ul, Żużlowej. Celem Przedszkoliady jest promocja aktywności ruchowej, jako zdrowych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu oraz aktywizacja dzieci.

Biorące udział w zabawie przedszkolaki rywalizowały w różnych sportowych konkurencjach grupowych. Wśród konkurencji był m.in. bieg slalomem czy rzut woreczkiem gimnastycznym do celu.

Podczas imprezy, która rozpoczęła się tradycyjnie od defilady przedszkolaków, odbyły się występy zespołów tanecznych oraz pokaz taekwondo.

                       

                   

NASZE SUKCESY

    W dniu 8.05. 2019 r. Liliana P. z Grupy II wzięła udział w III edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Wiosna w sadzie i ogrodzie" zorganizowanego przez MP nr 11 w Częstochowie i zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

 

WIZYTA W MUZEUM PRZYRODNICZYM- GRUPA III

    Przedszkolaki z grupy III uczestniczyły w interesującej lekcji dotyczącej nietoperzy naszego regionu. Dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek na temat tych ssaków. Mogliśmy podziwiać nie tylko ich eksponaty, ale też leśnych zwierzątek. Dziękujemy za nową wiedzę!!!

 

 

KONKURS PLASTYCZNY "WIELKANOCNE ROZMAITOŚCI"

   Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszym holu przedszkolnym została zorganizowana wystawa dziecięcych prac plastycznych.

 

          LEGENDY POLSKIE

   W dniu 18.04. 2019 r. w grupie II w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" p. Bednarski zapoznał dzieci z legendą "O stopce królowej Jadwigi"

WIZYTA W TEATRZE GRUP III I IV

   Najstarsze grupy z naszego przedszkola 16 kwietnia udały się na spektakl "Trzy Świnki" do teatru A. Mickiewicza w Częstochowie. Wszyscy dobrze się bawiliśmy. Śmiech, ciekawość towarzyszyły nam przez cały występ oraz po... więc ruszyliśmy, dzięki uprzejmości pracownikom teatru, zwiedzać kuluary częstochowskiego teatru. Dotarliśmy do magazynu ubrań, gdzie podziwialiśmy przebrania oraz nakrycia głowy, ktore mogliśmy sobie poprzymierzać i choć na chwilę poczuć się jak prawdziwy aktor.

 

TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI- GRUPA II

     W dniu 11.04.2019 r. przedszkolaki z grupy II wzięły udział w zajęciach grafomotorycznych. Tematem zajęć był "Baranek wielkanocny". Zajęcia przygotowały D. Gabryś, S. Olczyk

 

WIZYTA W BIBLIOTECE GRUPY III

   5 kwietnia dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską- Filia nr 5. Przedszkolaczki tworzyły świąteczne kartki wielkanocne.

 

HAPPENING "PRZYSTANEK AUTYZM" NA PLACU BIEGAŃSKIEGO    - udział dzieci z grup III i IV

      2 kwietnia grupy III i IV brały udział w akcji w ramach Światowego Dnia Autyzmu. Happening przypomina, że ludzie z autyzmem żyją wśród nas i na co dzień muszą mierzyć się z wieloma trudnościami.

 

NASI LAUREACI

 Marcelina B. z grupy II zajęła III miejsce w Rodzinnym Konkursie Międzyprzedszkolnym "Wiosenne bukiety" zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Częstochowie. Gratulujemy!

 

Zajęcia prowadzone przez rodzica, w grupie I


Miniony tydzień w grupie I, poświęcony był okazjonalnemu poznawaniu polskich zwyczajów, związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
W ramach zajęć dydaktycznych, mama Mikołaja przeprowadziła z maluchami i II grupą zajęcia, na temat zdobienia pisanek, plecenia koszyczków z papierowej wikliny.
Dzieci w trakcie zajęć miały możliwość obejrzenia akcesoriów, z których mama korzysta w pracy nad ozdobami świątecznymi, przyjrzeć się kolejnym etapom powstawania wiklinowych koszyczków, aby na koniec samemu spróbować przyozdobić gotowe już koszyczkowe pisanki.
Urozmaiceniem poznawanych technik zdobniczych, było wyklejenie przez panią Anię dużego jaja techniką decoupage.
Wszystkim pisanki bardzo podobały się.


Pani Paulino, serdecznie dziękujemy za piękne zajęcia!

 

 

WIZYTA W MULTICENTRUM ZODIAK GRUPY II

     W ramach innowacji pedagogicznej "Mali badacze- zabawy i eksperymenty w poznawaniu otaczającego świata" przedszkolaki z grupy II uczestniczyły w dniu 28.03.2019 r. w warsztatach edukacyjnych "Papierowy słonecznik"- zajęcia plastyczne i zabawach konstrukcyjnych-"Laboratorium słoneczne" w Multicentrum Zodiak.               

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW-
GRUPA I

    26 marca 2019 r., w grupie I odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Maluszki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej.
Mimo wielu obowiązków rodzice i dziadkowie licznie przybyli do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom.
Zajęcia poprowadziła wychowawczyni- Wiesława Struska, przy wsparciu naucz. Anny Maciejewskiej.
Tematem przewodnim, było powitanie Wiosny i działania związane z wiosennym przebudzeniem.

W czasie tych zajęć, rodzice mieli możliwość obserwowania swoich dzieci podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w działanie.

Wychowawczyni grupy I dziękuje wszystkim za przybycie na zajęcia!

 

WARSZTATY SENSORYCZNE Z RODZICAMI GRUPA III

    W dniu 26 marca tematem zajęć było kategoryczne pożegnanie zimy, więc postanowilśmy bawić się w ...sztucznym śniegu.

Proste wykonanie: wystarczy kilka pieluch jednorazowych i woda, reszta to sama przyjemność- mieszanie aż stworzy się miła w dotyku konsystencja i zabawa wre... Następnie korzystając z uzyskanej masy stworzyliśmy wesołego gniotka.

 

WIZYTA  PANA LALKARZA I JEGO TEATRZYKU

     22.03.2019 r. nasze przedszkolaki oczarowane były zabawnym przedstawieniem z udziałem lalek- pacynek pt. "Jak Grześ Mądrala ze smokiem wojował". Miły pan lalkarz opwiedział nam o swojej pracy, w jaki sposób i z jakich materiałów tworzy swoich aktorów. Dziękujemy za mile spędzony czas!!!

 

WIOSENNY WYSTĘP  WSZYSTKICH GRUP DLA RODZICÓW

     20 marca odbył się występ wszystkich grup przedszkolnych dla swoich rodziców pt. "Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence". Dzieci zaprezentowały wiosenne wierszyki, piosenki oraz tańce.

 

WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA, ACH TO TY !!!

      Długo oczekiwany czas- Pierwszy Dzień Wiosny 21 marca!!!

   Grupa III świętowała ten czas na zielono! Przygotowywaliśmy pyszne kanapeczki. Robiliśmy zdrowy owocowy soczek. Wcieliliśmy się w rolę pogodynek informując o warunkach pogodowych na nadchodzące dni. Świetnie się bawiliśmy :)

    Grupa II z udziałem pani Dyrektor przygotowała samodzielnie kolorowe "Wiosenne kanapki". Wszystkim bardzo smakowały.

   Tego dnia wszystkie dzieci w grupie I przyszły ubrane na zielono. Głównym punktem powitania nowej pory roku, było własnoręcznie przygotowane przez maluchy śniadanie, w  zielonym kolorze, zielony deser z galaretki i kiwi, komponowany w smakowity samochodzik.
„Wyścigi samochodowe”- kto pierwszy?... pozwoliły na błyskawiczną konsumpcję deseru.
Na zakończenie zielonych zabaw z panią Wiosną, malowaliśmy zieloną farbą w różnych odcieniach pierwszy, wiosenny obraz!

Mamy nadzieję, że Wiosna zagościła u nas na dobre.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA


      21 marca – to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale przede wszystkim obchodzony na całym świecie Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa! Nasze Przedszkolaki dołączyły dziś do świętowania Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa- (Dzień Kolorowych Skarpetek.)

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosu.

 

WIZYTA W TEATRZE GRUPY II

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przedszkolaki z grupy II uczestniczyły w dniu 19.03.2019 r. w przedstawieniu "Trzy świnki" w Teatrze im. A. Mckiewicza w Częstochowie. Przedstawienie dostarczyło nam wiele radści, a ciekawa scenografia i efekty spcjalne bardzo się dzieciom podobały.

 

Idzie Wiosna- czas na hodowle roślinne...

     Wiosenne przebudzenie dotarło do naszego przedszkola, do kącików przyrody. Dzieci z grupy I pomagały i same sadziły korzeń pietruszki, cebulki dymki oraz zestaw nasion: rzodkiewki, szczawiu i szczypiorki, otrzymany w pakiecie „ Mały Rolnik” #agripath  Komitetu Europejskiego.

Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci będą miały możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Nauczą się pielęgnacji roślin: podlewania, pilnowania, aby nie miały za sucho.
      Mamy nadzieję, że kącik przyrody pobudzi ich ciekawość i aktywność poznawczą. Będziemy go wykorzystywać do prowadzenia badań, eksperymentów i obserwacji.

    ZAWODY SPORTOWE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9

     Po zagorzałej walce w wielu konkurencjach wygraliśmy z MP nr 27. Teraz czeka nas finał sportowych zmagań !!!

 

Tłusty czwartek?- pieczemy pączki!


     Tłusty czwartek to święto wszystkich łasuchów. Staropolski zwyczaj pieczenia pączków, nie ominął naszego przedszkola. Od rana przedszkolaki: dzieci z gupy I wraz z zaproszonymi gośćmi- dziećmi z gr II, pilnie zabrały się do pieczenia pączków.
Motywem przewodnim była treść opowiadania o „ Pączku Przechwałku”.

Mało kto nie skusił się tego dnia na choćby jednego pączka, a dla maluchów była to świetna zabawa i poznanie czegoś nowego.  Pięknie wyrośnięte, rumiane pączki zostały usmażone przez nasze Panią z gr I. W oczekiwaniu na gotowe wypieki, nie zabrakło wspólnych zabaw kołowych, integracyjnych. Na koniec degustacja. Mniam, pycha! Nie znajdziecie takich w żadnym sklepie!

 

WIZYTA  W BIBLIOTECE GRUPY III

      13 marca dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach plastycznych w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej. W oczekiwaniu na szybkie nadejście wiosny przedszkolaki stworzyły piękne różnokolorowe kwiatki-bratki. 

 

POZNAJEMY ZAWODY

  Wycieczka Gr II w dniu 07.03.2019 do lodziarnio- kawiarni ,, CARAMELITO”. Oglądaliśmy różne kolory lodów i ciekawe ciasteczka. Obserwowaliśmy pracę sprzedawcy tych smakołyków. A na koniec zostaliśmy poczęstowani wafelkami

 

 

DZIEŃ KOBIET

         W Święto Kobiet przedszkolaki z grupy III wystąpiły dla wszystkich pań pracujących w naszym przedszkolu oraz koleżanek z innych grup. Były wiersze, tańce, życzenia oraz miłe prezenty dla naszych Dam :)

 

LEGENDY POLSKIE

          W ramach Kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" w grupie II w dniu 6.03.2019r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z Zaproszonym rodzicem p. Szwed, który zapoznał dzieci z legendą   pt. "Toruńskie pierniki". Teraz już wiemy jak powstały ciasteczka- pierniki. Na koniec spotkania wszyscy degusowaliśmy pierniki, które przyniósł dla nas Zaproszony Gość. Dziękujemy!!!

 

BAL KARNAWAŁOWY

          27 lutego w naszym przedszkolu odbył się kolorowy bal z udziałem bardzo energicznej i pozytywnej pani Animatorki. Nie można było się nudzić ;)

 

Wizyta w filharmonii- grupa III, IV i V

          7 lutego 2019 r. starsze grupy miały przyjemność po raz kolejny odwiedzić częstochowską filharmonię. Lutowa audycja nosiła nazwę "Muzyka na językach".  Pojawiły się pieśni Stanisława Moniuszki, ponieważ 2019 rok jest poświęcony temu polskiemu kompozytorowi.

LEGENDY POLSKIE- GRUPA II

      W ramach Ogólnopolskiej kampanii ,, Cała Polska czyta dzieciom" w grupie II w dn.28.I.2019 r odbyło się cykliczne spotkanie ( Legendy Polskie)- ,, Legenda o Smoku Wawelskim", które zaprezentowała dla przedszkolaków wychowawczyni grupy pani mgr Aldona Szymanek. Zajęcia poprzedziło wykonanie sylwetek postaci z legendy o smoku. Nasze  spotkanie zakończyło się zorganizowaniem przez dzieci teatrzyku oraz pokolorowaniem Smoka Wawelskiego.

DZIEŃ Z KUBUSIEM PUCHATKIEM-  grupa III

          18 stycznia to miły dzień dla dzieci z grupy III- dzień z ulubieńcem wielu z nas- Misiem Puchatkiem. Otrzymaliśmy list od Kubusia z listą zadań do wykonania. Na koniec dzieci zdobyły Order Przyjaciela Kubusia Puchatka.

 

                             Święto Babci i Dziadka w grupie IV


     Jak co roku nasze przedszkole odwiedzili najmilsi goście -  babcie i dziadkowie dzieci z grupy najstarszej. Wnuczęta przedstawiły program artystyczny nawiązujący do czasu świąt, a także uczciły swych gości piosenkami specjalnie dla nich. Po wdzięcznym występie i wręczeniu przygotowanych prezentów wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku w miłej, rodzinnej atmosferze.

Ach, ten magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia...

     19 oraz 20 grudnia przedszkolaki z naszego przedszkola przedstawiły swoim rodzicom Jasełka. Następnie wszyscy przystąpili do świętowania i smakowania pysznych potraw przygotowanych przez rodziców. Serdecznie dziękujemy Państwu za zaangażowanie w organizację Wigilii klasowej.

Jasełka maluszków

Jasełka 5-latków

 

Występ starszaków

 

Warsztaty z rodzicami - grupa III

          17 grudnia odbyło się w grupie III twórcze spotkanie z rodzicami wraz z pociechami. Miesiąc świąteczny stąd tworzyliśmy lampiony na wigilijne stoły.

Pieczemy świąteczne pierniczki

W piątek 14 grudnia dzieci z grupy III piekły pyszne, pachnące pierniczki ozdabiając je w fantazyjny sposób. Pycha zabawa!!!

Teatrzyk lalek

13 grudnia przybył do naszego przedszkola teatrzyk lalek z bajką pt. " Historia Janka". Poruszająca fabuła zakończona morałem.

 

Paraolimpiada w Hali Polonia

     7 grudnia dzieci z grupy III uczestniczyły w zawodach sportowych oraz zabawach animacyjnych. Zabawa była przednia wywołująca wiele pozytywnych emocji.

 

Zajęcia z naszą logopedką

Przedszkolaki z grupy II w dn 30.XI.2018r uczestniczyły w zajęciach logopedycznych przygotowanych przez panią mgr Klaudię Kępę. Pani Klaudia zaproponowała dzieciom rozegranie meczu na dywanie. Ćwiczenia oddechowe miały na celu wydłużenie fazy wydechowej,  regulację i usprawnienie przepony i zwiększenie pojemności płuc.  A to wszystko po to by mówić ładniej i sprawniej.

 

 

Międzyprzedszkolny rodzinny konkurs fotograficzny "Piękno naszego regionu"

 

          W dniu 30.11.2018r. w naszym przedszkolu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Piękno naszego regionu", którego autorem były nauczycielki grupy III.

Laureaci naszego konkursu:

I miejsce: Kacper N. -MP nr 16

I miejsce: Wiktoria G.- MP nr 16

II miejsce: Alan M.- MPI nr 35

II miejsce: Gustaw Z.- MPI nr 35

III miejsce: Zuzanna Ż- MP nr 16

Wyróżnienie: Anna P. - MP nr8

Wyróżnienie: Jan G.- MP nr 16

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!!!

Wróżby andrzejkowe -  grupa III i IV

      W piątek 30 listopada  odbyły się magiczne zabawy z udziałem dzieci z grupy III i IV. Nasi mali czarodzieje wróżyli sobie swoja przyszłość. Nie obyło się bez tradycji lania woskiem. Wszyscy świetnie się bawili :))

                                       Andrzejkowe czary

     W piątek przedszkolaki z grupy II przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci m.in poznały swoją przyszłość a także dowiedziały się kim w niej będą.  Ten dzień był okazją do integracji grupy.A także  zapoznania się z tradycją andrzejkową.

Cztery pory roku z piosenką

       Przedszkolaki z grupy I i II uczestniczyły w dn.28.XI.2018r w zajęciach rytmiczno- ruchowych cztery pory roku z piosenką.

 

Legendy Polskie

       W ramach Ogólnopolskiej kampanii ,, Cała Polska czyta dzieciom" w grupie II w dn.28.XI.2018r. odbyło się cykliczne spotkanie ( Legendy Polskie)- ,, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie", które zaprezentowała dla przedszkolaków dyrektor Naszego przedszkola pani mgr Iwona Andzel. Nasze przedszkolaki znają godło Polski, rozpoznają polską flagę. Nasze spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki ,, Płynie Wisła płynie ".

 

Wycieczka do apteki

     27 listopada przedszkolaki z grupy III wyruszyły na wycieczkę do pobliskiej apteki zaczerpnąc informacji na temat pracy farmaceuty. Ciekawe były jakie leki sprzedaje aptekarz i na jakie schorzenia. Miłe Panie odpowiadały na każde (trudniejsze) pytanie.

Tajemnice Grafomotoryki

     Dzieci z Grupy II wzięły udział w dniu 27.XI.2018 r w zajęciach                     pt .,, Tajemnice Grafomotoryki". Przedszkolaki wykonały jesienne kompozycje ,, Liście malowane...". Zajęcia przygotowała pani mgr Danuta Gabryś.

 

Nasz laureat konkursu plastycznego "Jesienne bukiety"

    Marysia Sz z Gr II zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym ,, Jesienne bukiety" zorganizowanym przez MP nr 17 im. Siedmiu Krasnoludków.

GRATULUJEMY !!!

Konkurs powiatowy "Przegląd Piosenki i Pieśni o Mojej Ziemi Ojczystej"

          14 listopada odbył się powiatowy konkurs "Przegląd Piosenki i Pieśni o Mojej Ziemi Ojczystej" w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Reprezentantami naszego przedszkola w konkursie były przedszkolaczki z grupy III. Serdecznie gratulujemy występu pełnego wzruszeń a zarazem dumy!!!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

     Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbyło się w Naszym przedszkolu ogłoszenie wyników międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego ,, Mój ulubiony miś". Do udziału w Naszym konkursie przyjęły zaproszenie:
- MP 32
- MP 17
- Niepubliczny punkt przedszkolny ,, CHATA SKRZATA”

 

Laureaci Naszego konkursu :
 

Niepubliczny punkt przedszkolny ,, CHATA SKRZATA” :
- Juliusz S. (6l)
- Oliwia ś ( 4l)
- Filip M (3l)

 

Miejskie Przedszkole nr 17:
- Igor H (6l)
- Julia R (6l)
- Maja M (6l)

 

Miejskie przedszkole nr 32:
- Zosia W (6l)

 

Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 :
 

Grupa I:
- Lena C
- Antoś Sz
- Hania S

 

Grupa II
- Zosia S
-Bartek K
- Lena K

 

Grupa III
-Radosław M
- Sara B
- Gabriela J

 

Grupa IV
- Filip K
- Jakub L
- Kuba K

 

Grupa V
- Filip M
- Olek R
- Adam B

 

Wszystkim laureatom GRATULUJEMY !!!

 

            Nasi laureaci w konkursie plastycznym " Kiedy dorosne będę...- przedszkolaki poznają zawody"

   W Międzyprzedszkolnym konkursie plastycznyn ,, Kiedy dorosnę będę...- przedszkolaki poznają zawody" zorganizowanym na terenie Miejskiego Przedszkola nr 6 w Częstochowie. 
- Alan M z gr II zajął I miejsce
- Mateusz K z gr II zajął II miejsce

 

GRATULUJEMY!!!

 

Nasz laureat w konkursie plastycznym "Moja mała Ojczyzna"

Gratulujemy!!!  Patrykowi N z grupy II za zajęcie I miejsca w Międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym ,, Moja mała Ojczyzna" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 16 w Częstochowie.

Niepodległej Polski 100-lecie

Ważny dzień dla Polski i naszych przedszkolaków. Upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Było bardzo patriotycznie. 

      Cztery pory roku z piosenką

      Przedszkolaki z grupy I i II uczestniczyły w dniu 6 listopada 2018 w zajęciach rytmiczno-ruchowych prowadzonych przez nauczycielki : A. Szymanek,                D. Gabryś, A. Maciejewską.

 

Tajemnice grafomotoryki

      W dniu 30.10.2018r. dzieci z grupy II uczestniczyły w zajęciach "Tajemnice grafomotoryki" prowadzone przez nauczyciela p. D. Gabryś. Temat zajęć: "Korale pani Jesieni"

            

             Zmysłonadia- warsztaty dla rodziców w grupie III     

    28.10.2018r. w grupie III odbyły się zajęcia z masą plastyczną- masą paierową. Powstały piękne jesienne liście, jeżyki oraz sowy.   

 

                                                           

Zajęcia otwarte w grupie III

        W dniu 25.10.2018 r. nauczycielki grupy III zaprosiły rodziców swoich podopiecznych na zajęcia otwarte pt. "Polskie Symbole Narodowe". Wspólnie bawiliśmy się wesoło, kończąc zajęcia pracą plastyczną.

                                       Pasowanie na Starszaka

        Dzień 24.10.2018 r. był bardzo ważny dla grupy IV. Pani Dyrektor mianowała każdego 6latka na Starszaka! Sala pełna wruszeń przeplatanych z uśmiechem, dumni rodzice, panie nauczycielki szczęśliwe z pięknego występu swoich podopiecznych, pamiątkowe zdjęcia.

                                       Wizyta policjanta z psem

       W dniu 23.10.2018 r. odbyło się w naszym przedszkolu spotaknie z policjantem i szkolnym psem Sarą na tema bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami. Obejrzeliśmy pokaz tresury owczarka niemieckiego, poznaliśmy bezpieczną pozycję "żółwia" i dowiedzieliśmy się jaką pracę wykonuje pies-policjant.

                                                          

Wizyta funkcjonariuszy policji

      W piątek 19. 10 2018r. odbyla się w naszym przedszkolu prelekcja z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie na temat bezpiecznej drogi  do przedszkola oraz bezpieczeństwa w Internecie. Każdy przedszkolak otrzymał pasek odblaskowy na rękę.

 

 

Światowy Dzień Chleba

      16 października przedszkolaki z grup I, II i III, z okazji Światowego Dnia Chleba upiekły własny, pachnący, rumiany chleb.
Najpierw obejrzały planszę ,,Jak powstaje chleb”, dzięki któremu poznały cały proces powstawania dobrego, polskiego chleba. Bawiły się przy zabawie kołowej „ Rolnik”.
Następnie obserwowały, jak powstaje chleb na bazie zakwasu chlebowego.
Chleb pięknie wyrósł, jutro gdy wystygnie będziemy degustować...
A jak pachnie w całym przedszkolu...bajka!

 

Zajęcia plastyczne w Bibliotece- Filia nr 5

     Przedszkolaki z grupy II uczestniczyły w dniu 17. 10. 2018r. w zajęciach literacko-plastycznych "Jesienne drzewa".

Święto Edukacji Narodowej

       Dnia 12.10. 2018 r. grupa III przedstawiła zabawny skecz oraz taniec skierowany do wszystkich pań nauczycielek w naszym przedszkolu. Zwieńczeniem występu było rozdanie prezencików dla wszystkich Pań.

Dzień Drzewa

     Przedszkolaki z grupy III posadziły drzewko - klona w ogrodzie przedszkolnym z okazji Światowego Dnia Drzewa.

                                           Legendy polskie

  Spotkanie z pracownikiem Biblioteki - Filia nr 5 p. Ulą w grupie II w dniu 10.10.2018r w ramach kampanii ogólnopolskiej "Cała Polska czyta dzieciom"

Posadziliśmy Drzewo Pamięci!!!

      Z okazji Światowego Dnia Drzewa oraz w ramach projektu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”, grupy: I, II i V- posadziły w ogrodzie przedszkolnym Drzewa Pamięci.

 

                        Wycieczka grupy III na Promenadę Niemena

"Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!"

      8 października przedszkolaki z III grupy wybrały się na Promenadę Niemena, by przy pięknej jesiennej aurze zażyć aktywności fizycznej.

                                 

 

                         Wyniki konkursu "Moja ulubiona książka"

      Nasi wspaniali laureaci konkursu „Moja ulubiona książka”zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie w ramach IV edycji FESTIWALU BAJKI.

I miejsce - Żanetka G., II miejsce Zosia D. oraz wyróżnienia: Kacper K.,Igor M., Inga D.
 

Gratulujemy i cieszymy się z laureatami!!

 

Warsztaty plenerowe w Olsztynie

    We wrześniu odbyły się warsztaty plenerowe w malowniczym, choć tym razem nieco deszczowym Olsztynie.
W pięknym otoczeniu pod gościnnym dachem zabytkowego spichlerza mali i duzi uczestnicy oddali się bardzo pierwotnej formie sztuki jaką jest modelowanie w glinie. Surowa glina i znalezione skarby natury pozwoliły na stworzenie uroczych zwierzątek i fantazyjnych postaci, które wraz z radosnymi uczestnikami powędrowały do częstochowskich domów.
Dziękujemy obecnym za wspaniałą zabawę i kreatywność:)

 

DZIEŃ CHŁOPAKA 

grupa III

     Przedszkolaki z grupy III świętowały Dzień Chłopaka na wesoło :) i sportowo.

 

 

Dzień Inteligentnej Energii

   Kolejna edycja wspaniałej nauki, po której........czas na wspólną zabawę.

 

 

DZIEŃ ŚLIWKI

zajęcia koleżeńskie grup III i IV

     Zabawy ze śliwką w roli głównej. Przygotowanie składników do pieczenia ciasta i najsmaczniejszy punkt programu- degustacja wypieku, mniam...

 

DZIEŃ ŚLIWKI

zajęcia koleżeńskie grup I i II

     Dziś w naszym przedszkolu było słodko i fioletowo, a to za sprawą głównej bohaterki dnia – ŚLIWKI.
Maluszki i dzieci z gr II, poznawały śliwkę za pomocą różnych zmysłów, opisywały ją, porównywały z innymi owocami. Rozwiązywały zagadki, i zastanawiały się dlaczego warto ją jeść. Było zrywanie śliwek w sadzie podczas zabawy ruchowej, malowanie farbami owoców śliwy, a także wspólne przygotowywanie pysznego ciasta ze śliwkami.
Obchody dnia śliwki zakończyliśmy degustacją upieczonego ciasta. Pycha!

 

Dzień Przedszkolaka- grupa III i IV

          Wesoła, pełna pozytywnej energii zabawa dzieci z grupy III i IV w ramach Dnia Przedszkolaka.

Wyścigi rowerkowe

        Z okazji Dnia Przedszkolaka odbyly się mini zawody rowerkowe dla dzieci naszego przedszkola .

 

Dzień Przedszkolaka- piknik grup I i II

20.09.2018 r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.
Piknik zaplanowany jako impreza plenerowa z zabawami i pląsmi przy muzyce, robieniem warzywno- owocowych kukiełek, ogniska z pieczonymi kiełbaskami.
Na szczęście aura nie popsuła dobrej zabawy naszym kochanym przedszkolakom i ich rodzicom.

 

Olimpiada RAZEM

       Olimpada RAZEM 2018- zawsze razem, zawsze chętnie, zawsze radośnie.

 

Nasza bezpieczna droga do przedszkola

       Wycieczka na skrzyżowanie grupy II (4-5latki). 18.09.2018 r.

 

Dzień Kropki

          Kropki, kropeczki....Dnia 14 września kolorowy "zawrót Kropki" świętowało nasze przedszkole. Zabawa była przednia :)

                     

 

Pożegnanie lata

          Spotkanie z absolwentami Naszego przedszkola klasą II SP 33 w gr II   

,, Pożegnanie lata " - 13.09.2018r

 

 

Spotkanie adaptacyjne dla przyszłych wychowanków.

28 sierpnia odbyło się spotkanie adaptacyjne dla nowoprzyjętych przedszkolaków.
Zabawy z nauczycielkami i rodzinami, wspólne rozmowy, pytania rodziców... niektórym dzieciom przykro było zakończyć tak nowe, ciekawe zajęcia.
Do zobaczenia 3 września!

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

A my nie chcemy, nie chcemy starsi być...

Dzień 20.06. 2018r.- uroczysty, radosny dzień zadumy i niekłamanych wzruszeń i łez.
Dzień pożegnania najstarszej grupy w przedszkolu.
Cztery wspólnie spędzone lata szybko minęły.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom za piękną retrospekcję zdarzeń z przeszłości...

XXIV Festiwal Muzyczna Scena Integracji

 24 maja,  reprezentatki naszego zespołu tanecznego wystąpiły w Klubie Polotechnik. Dziękujemy naszym łabędziom za piękny taniec a organizatorom za zaproszenie.

 

Nagrody w konkursie plastycznym
„Moja Biało- Czerwona”.

     W konkursie plastycznym, ogłoszonym przez Szkołę Podstawową nr 41          nt. „ Moja biało- czerwona”, nasi wychowankowie z gr. IV na uroczystym rozdaniu nagród dn. 4 czerwca 2018 r. otrzymali następujące nagrody:

W kategorii przedszkoli:

I miejsce - Filip S.

III miejsce - Jowita Z.

Laureatom gratulujemy!

 

Nagrody w konkursie plastycznym
„Od Reksia do Nemo”.

       Z przyjemnością informujemy, że w konkursie plastycznym „ Od Reksia do Nemo”, ogłoszonym przez Szkołę Podstawową nr 41w Częstochowie, nasi wychowankowie z gr. IV na uroczystym rozdaniu nagród dn. 4 czerwca 2018 r. otrzymali następujące nagrody:

W kategorii przedszkoli:

I miejsce – Julia Z.

II miejsce – Weronika Ś.

Gratulujemy!

 

Zajęcia otwarte w Grupie II

    W dniu 23. 05. 2018 r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców przedszkolaków z Grupy II.  Temat spotkania : Świat zawodów. 

Akcja "Kubusiowi Przyjaciele Natury" w naszym przedszkolu

    Nasze przedszkole przez cały rok przedszkolny uczestniczyło w programie "Kubusiowi Przyjaciele Natury" . Przez ten okres dzieci zdobywały wiedzę  na tematy proekologiczne, wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Intensyfikowały  świadomość  dbania  o środowisko naturalne. Poniżej przedstawiamy fotorelację z różnych przedsięwzięć w tym zakresie.

Nasze laureatki  Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

"Wierszyki, które lubię..."

 Z ogromną przyjemnością informujemy, iż w konkursie recytatorskim zorganizowanym prze Miejskie Przedszkole nr 34 w Częstochowie, dziewczynki z Grupy II i Grupy IV zdobyły pierwsze miejsce.

Kategoria wiekowa:

-3-4 latki- Gabriela J. z Grupy II

- 5-6 latki- Wiktoria W. z Grupy IV

Serdecznie gratulujemy!

 

Ciekawe zajęcia  dla dzieci z naszym rehabilitantem ruchowym 

          W naszym przedszkolu dzieci z różnymi deficytami rozwojowymi wspólnie ze zdrowymi dbają pod czujnym okiem rehabilitanta ruchowego o prawidłiowy rozwój motoryczny, z pasją trenując nawet w tak trudnych grach zespołowych jak unihokej.

                             

 

Czytanie bajki  przez rodzica naszego przedszkolaka

w Grupie I

We wtorek 22. 05. 2018 r. grupę pierwsza odwiedził gość specjalny,  tata Marysi,  który przeczytał książkę pt.  "Kot w butach"  i wszystkich obecnych wprowadził w zaczarowany świat bajki.  Dziękujemy!

 

Turniej gier i zabaw ruchowych "Do pięciu podań"

          W turnieju " Do pięciu podań" uczestniczyły grupy "0" z naszego przedszkola, MP nr 6 oraz MP nr 27.

Po zaciętej, pełnej emocji rywalizacji z minimalną przewagą punktów zwyciężyła drużyna z MP nr 27. Miejsce II zdobyło MP nr 35, a miejsce III MP nr 6. 

Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych, już po wakacjach, w szkole.

Zawody zorganizowała i przeprowadziła rehabilitant ruchowy Dagmara Freund. Dziękujemy!

I miejsce w III Powiatowym Konkursie Plastycznym
„ Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić”

Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 14 im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, przy współpracy z Biblioteką Publiczną- Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Starostwem Powiatowym w Częstochowie.

- I miejsce- otrzymała Natalia K. z grupy IV
- wyróżnienie- Julia Z., również z grupy IV


Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć w dziedzinie plastyki.

Integracyjne spotkanie w SP nr 35 w Częstochowie

Grupy III i IV zostały zaproszone na spotkanie integracyjne w Szkole Podstawowej nr 35.
Atrakcją spotkania było przedstawienie pt. „Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków”.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za piękną niespodziankę!

Konkurs recytatorski "Mały patriota"

       W dniu 8.05.2018 r. nasze przedszkole zorganizowało międzyprzedszkolny konkurs recytatorki pt."Mały patriota". Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a w szczególności przedszkolaczkom z naszej placówki za zajęcie wysokich miejsc w konkursie.  Przerywnikiem w obradach Jury był uroczy występ grupy tanecznej czterolatków z naszego przedszkola "Roztańczone Brzdące" oraz pokaz filmowy "Symbole narodowe naszego kraju".

Konkurs taneczny "Tanecznym krokiem przez świat"z udziałem naszej przedszkolnej grupy tanecznej

      Dziewczynki z grupy tanecznej wzięły udział w II  Powiatowym Konkursie Tanecznym "Tanecznym Krokiem Przez Świat",  który zorganizowany został w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnym nr 17 w Częstochowie.  Wszystkie dumnie reprezentowały nasze przedszkole.

Projekt "Czysta Częstochowa"

      Grupa IV w dniu 27.04.2018r. wzięła udział w zajęciach edukacyjnych "Segreguję- to styl życia" w ramach projektu "Czysta Częstochowa"

I miejsce w Międzyprzedszkolnym Konkursie
„ Mały Patriota”


24 kwietnia 2018 roku w  Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Częstochowie, odbył międzyprzedszkolny konkurs pod hasłem: „Mały Patriota”.

Nasze przedszkole reprezentowała drużyna dzieci z grupy IV:

Weronika Ś.
Wiktoria W.
Piotr Sz.

Serdecznie dziękujemy dzieciom za godne reprezentowanie naszego przedszkola!

Zajęcia otwarte w Grupie IV

      W dniu 24.04.2018 r. odbyły się zajęcia otwarte w grupie 6-latków.

Tajemnice Grafomotoryki

      W dniu 18.04.2018 r. dzieci z Gr. III i Gr. IV wzięły udział w cyklicznych zajęciach " Tajemnice Grafomotoryki " prowadzonych przez p. A. Maciejewską i p. D. Gabryś. Temat spotkania: "MOTYLE..."

Warsztaty "Zmysłolandia" w grupie II

       23 kwietnia w ramach zajęć warsztatowych z rodzicami robiliśmy piasek kinetyczny. Wychodziły cudowne babki, które łatwo można było kroić. 

 

Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

„ Przyroda Ojczysta”!

Dnia 22. 04. 2018 r., w Przedszkolu nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody laureatom
IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem
"Przyroda Ojczysta".

Konkurs ten objęty był patronatem przez Burmistrza Morąga, Nadleśnictwo Dobrocin oraz Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy Warmińsko - Mazurskim ODN w Olsztynie.

W konkursie, na który wpłynęło 170 prac z ośmiu województw, nasi wychowankowie z grupy IV, znaleźli się w gronie laureatów.

W kategorii dzieci starszych:

I miejsce- Natalia K.
II miejsce- Jowita Z.

Serdecznie gratulujemy!

Bajkowe Spotkanie

      W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przedszkolaki z GR. III i GR. IV uczestniczyły w dniu 13.04.2018 w XI "Bajkowych Spotkaniach" organizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną RODN "WOM" w Częstochowie.

 

WŁOSKIE PRZYSMAKI W GRUPIE II

   Dzieci z GR. II 6 kwietnia, po udanej "podróży" do Italii, poznały najważniejsze tamtejsze zabytki oraz kuchnię włoską. Wraz z nauczycielkami przygotowały pyszną pizzę.  Mniam, mniam ...

 

DZIEŃ CZEKOLADY W GRUPIE I

    Pełen zabaw dzień czekolady w grupie I. Było pysznie.

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
„ Zielnik jesienny i wiosenny”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny: „Zielnik jesienny i wiosenny” został rozstrzygnięty. Konkurs plastyczny skierowany był dla dzieci i ich rodziców.
Celem konkursu było pokazanie piękna i bogactwa przyrody, rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych, poznanie nowych gatunków roślin, rozwinięcie w dzieciach samodzielności, współpracy, zachęcenia do wspólnego spędzania czasu z Rodzicem.
Jury wybrało trzy najciekawsze prace. Organizatorki wręczyły wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

 

ZAPAL SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

    2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, został on ustanowiony w 2008r przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym dniu na całym świecie na niebiesko zostają oświetlone charakterystyczne dla danych miast budynki.W Częstochowie również cały dzień trwa akcja społeczna „Zapal sięna niebiesko dla autyzmu”.
Kolejny już raz starsze grupy z naszego przedszkola wzięły udział w dopołudniowym spotkaniu dla przedszkoli na Placu Biegańskiego. Pamiętaliśmy też o ubraniu się w niebieskie koszulki by podkreślić naszą solidarność z osobami - młodszymi i starszymi, którym czasem jest trudniej odnaleźć się w otaczającym świecie, a które cieszą się wspólnotą dającą zrozumienie i sympatię.

          Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa - święto ustanowione 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, organizatorzy zachęcają do założenia w ten dzień kolorowych, różnych skarpetek - najlepiej trzech - przypominających o trzech chromosomach w 21

parze lub kolorowych ubrań z przewodnimi kolorami: czerwonym i granatowym. Nasze przedszkole z entuzjazmem włączyło się w świętowanie tego dnia, a kolorowe akcenty widać było wszędzie - od najmłodszej grupy aż do przedszkolnej kuchni.
Dziękujemy dzieciom, rodzicom i pracownikom za pamiętanie i kolorowe uczestniczenie w tym dniu będącym jednocześnie pierwszym, pełnym dniem Wiosny:)

 

Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski "Wiosno, wiosenko"

      21 marca w pierwszy dzień wiosny odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski dla przedszkolaków. Jesteśmy zadowoleni, że ów konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, czego dowodem była spora liczba uczestników z różnych przedszkoli częstochowskich. Przerywnikiem w trakcie obrad jury był występ taneczny przeuroczych Żabek z Grupy II.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

Warsztaty z rodzicami "Mini Eksperymentarium" w grupie II

    W dniu 26 marca 2018 w grupie II odbyły się zajęcia z rodzicami. Dzieci  zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie, zastanawiały się do czego służy woda, kto jej potrzebuje i gdzie występuje. Dyskutowały w jaki sposób można ją oszczędzać w życiu codziennym. Zwieńczeniem warsztatów były eksperymenty z tą ważną dla życia cieczą w roli głównej. 

Konkurs Wielkanocny

     W konkursie na "Najpiekniejszą palmę i ozdobę wielkanocną" zorganizowanym przez MP nr 4 im. J. Brzechwy w kategorii- palma wielkanocna, Jowita Z. z Gr. IV (6-latki) zdobyła III miejsce. Gratulujemy!!!

 

 

Międzyprzedszkolny logopedyczny konkurs recytatorski "Ładnie mówię" 

 

Tajemnice grafomotoryki

      W dniu 8.03.2018 r. dzieci z Gr. III i Gr. IV uczestniczyły w warsztatach TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI oraz warsztatatach twórczych z cyklu „Podróże z Małym Księciem". Temat zajęć: "Chata regionalna". Zajęcia przygotowały p. A. Maciejewska i p. D. Gabryś.

 

Występy z okazji Dnia Kobiet

     „Tak urocze małe kobietki uświetniły barwnymi występami międzynarodowe święto kobiet, a towarzyszyli im równie uroczy mali mężczyźni”.

Warsztaty z rodzicami "Zmysłolandia" w grupie II

          W dniu 26. 02. 2018 roku odbyły się zajęcia z mas plastycznych "Zmysłolandia".  Dzieci stworzyły swojego glutka oraz poznały ciecz nienewtonowską. Zabawy było co niemiara. Mogły paćkać się do woli :)

 

Wyjście do filharmonii

          Grupa 6-latków wzięła udział w dniu 23. 02. 2018 roku w audycji muzycznej w Filharmonii Częstochowskiej.

Warsztaty  "Tajemnice grafomotoryki"

          Przedszkolaki z Gr.III i IV uczestniczyły w dniu 22. 02. 2018 roku w zajęciach "Tajemnice grafomotoryki" prowadzonych przez nauczycielki A. Maciejewską i D. Gabryś. Temat zajęć" "Koty, kotki, kociaki".

 

 

Bal Walentynkowy w Miejskim Przedszkolu nr 23 im. Jasia i Małgosi

          Grupa IV uczestniczyła w dniu 19. 02. 2018 roku w " Balu Walentynkowym" na zaproszenie dzieci, dyrekcji i nauczycieli z MP nr 23 im. Jasia i Małgosi. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę!

 


Rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego "Moja ulubiona postać z bajki"

          W konkursie wzięło udział 16 przedszkoli. Łącznie do naszej placówki dotarło 80 prac plastycznych wykonanych przez dzieci. Wybór laureatów był bardzo ciężki, ponieważ każda praca była wyjątkowa.Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy a nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie. Ponieważ w konkursie wzięło udział bardzo dużo dzieci, postanowiliśmy dodatkowo wyróżnić 10 prac. Wszystkich laureatów zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów.

Laureaci międzyprzedszkolnego konkursu "Moja ulubiona postać z bajki"

I kategoria wiekowa: 3-4 latki:
I miejsce : Amelia S. - ZSP nr 1
II miejsce: Maria Sz. - MPI nr 35
                 Wiktoria F. - MP nr 12

III: Michalina K - ZSP nr 1

II kategoria wiekowa: 5-6 latki:
I miejsce: Tomasz G. - MP nr 12
                 Natalia K.- MPI nr 35
II miejsce: Wiktoria P. - MP nr 23
                 Janek T. - MP nr 12
III miejsce: Emila W.- MP nr 42
                  Maja C. - MP nr 15

 


Wyróżnienia:
Pola B. - MP nr 12
Lena C.- MP nr 12
Mateusz G. - MP nr 23
Kacper K.- MPI nr 35
Stanisław K. - ZSP nr 1, MP nr 2
Sabina K. - MPI nr 35
Filip M. - MPI nr 35
Hanna R. - ZSP nr 1, MP nr 2
Lena R.- MP nr 23
Wiktoria T. MP nr 16

 

 

Dzień z Kubusiem Puchatkiem

      Dnia 26 stycznia obchodziliśmy Święto Kubusia Puchatka. Dzieci dowiedziały się o historii powstania Kubusia Puchatka, oglądały bajkę z tymże bohaterem. Było wiele zabaw, quiz dotyczący wiedzy o  przyjaciołach ze Stumilowego Lasu  oraz degustacja kubusiowego przysmaku "małego co nieco"- pysznego miodziku. 

 

 

 

 

Bal karnawałowy

    W naszym przedszkolu 23 stycznia odbył się przez sporo dzieci wyczekiwany bal karnawałowy. Zabawa, taniec, śpiew, radość, pozytywna energia towarzyszyła nam w tym dniu do końca imprezy. Poniższe zdjęcia ukazują kolorowy czas karnawału.

 

Tajemnice grafomotoryki

      W dniu 24.01.2018 r. dzieci z grupy III i IV wzięły udział w zajęciach dodatkowych. Temat zajęć "Maski karnawałowe i szukamy guzika Klowna"

 

Warsztaty Mini Eksperymentarium w Grupie II

          22 stycznia odbyły się bardzo ciekawe zajęcia doświadczalne z udziałem dzieci i rodziców. Pierwszy eksperyment nosił nazwę "Chemiczne jojo". Do słoika lub karafki wsypujemy jedno opakowanie sody oczyszczonej, a następnie po ściance naczynia delikatnie wlewamy olej. Następnie nabieramy pipetą lub strzykawką zabarwiony ocet bibułą w różnych kolorach i sukcesywnie po kropelce mniejszej lub większej wkrapiamy ocet do naczynia obserwując co się dzieje. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem reakcji chemicznych jakie zachodziły w eksperymencie.

          Drugie doświadczenie to pompowanie balona ale nie ustami :). Do balona wsypujemy sodę oczyszczoną- około 4 łyżeczek, do plastikowej butelki ocet-  około 1/4 pojemności butelki. Ostrożnie nakładamy balon na szyjkę butelki, tak aby część z sodą zwisała swobodnie z boku i nie wsypała się przedwcześnie do butelki. Punkt kulminacyjny: dziecko chwyta balonik i wsypuje jego zawartość do butelki patrząc jak na skutek połączenia octu z sodą wytwarza się dwutlenek węgla, który pompuje balonik. I gotowe !!!

 

Zimowe zabawy na śniegu Grupy 1

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!

Szczypie w nosy, szczypie w uszy

Mroźnym śniegiem w oczy prószy.

 

Wizyta w filharmonii

          Nowy rok z muzyką dzieci z grupy IV rozpoczęły bardzo karnawałowo uczestnicząc w audycji pt.”Muzyczny stek na dwudziesty pierwszy wiek” w częstochowskiej filharmonii. Tym razem grane na żywo rytmy porywały nieustannie młodą publiczność do radosnego tańca.

 

Dzień Babci i Dziadka w Grupie 4 i 1

          Święto Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu ze szczególną radością oczekując na tak niezwykle ważnych dla wszystkich dzieci gości. Przygotowane programy artystyczne, podarunki oraz wspólnie spędzone chwile przynoszą wiele wzruszeń i zacieśniają odwieczną międzypokoleniową więź najmłodszych z najstarszymi. Z wizytą przybyła do nas również pani dziennikarka z RMFMaxx. Dzieci mówiły za co kochają swoich dziadków i co lubią z nimi robić w wolnym czasie.

 

Międzyprzedszkolny Konkurs "Zimowa piosenka"

       W dniu 20 grudnia nasze przedszkole zorganizowało Międzyprzedszkolny Konkurs pod hasłem:  "Zimowa piosenka". Celem konkursu było promowanie twórczości artystycznej dzieci w wieku przedszkolnym, rozbudzanie u dzieci zamiłowania do śpiewu i muzyki, swobodne wyrażanie siebie poprzez muzykę, śpiew. Laureaci I, II, III miejsca otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszystkim laureatom zarówno z naszego jak i z innych przedszkoli serdecznie gratulujemy!!!

          Przedstawienie Pchła Szachrajka

     W grudniu w naszym przedszkolu gościliśmy Grupę pod Wiszącym Kotem z niezwykle ekspresyjnym przedstawieniem „ Pchła Szachrajka „ J.Brzechwy. Młodzież z teatralnego koła LO im.M.Kopernika pod kierunkiem Pani Beaty Gendek-Barhoumi z wielkim talentem, pomysłowością, humorem i ogromnym zaangażowaniem przybliżyła dzieciom niezwykłe perypetie małej, zaradnej Pchły Szachrajki. Zarówno mali jak dorośli widzowie z emocjami i oczarowaniem oglądali wartko płynące widowisko.

 

 

Zmysłolandia- warsztaty z rodzicami w grupie II

W dniu 18 grudnia odbyły się zajęcia ze Zmysłolandii wraz z rodzicami w grupie II. W tym dniu robiliśmy masę porcelanową, która była bazą do ozdób choinkowych. Efekt końcowy był bardzo zdumiewający.

Tajemnice grafomotoryki

Dzieci z Grupy III i IV uczestniczyły w dniu 14 grudnia 2017 roku w zajęciach"Tajemnice grafomotoryki" i wykonały "Aniołka bożonarodzeniowego"

 

Wigilia z udziałem rodziców- JASEŁKA 2017

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, przesycony dobrocią, miłością, spokojem i otwartością na drugiego człowieka.
To czas wigilinych spotkań, uśmiechów, miłych gestów.

Taki czas właśnie nadszedł- 13 grudnia odbyły się spotkania wigilijne w grupach I i IV.
Wiele wzruszeń dostarczyły swoim rodzicom dzieci z grupy IV, a wszystko to za sprawą przedstawienia  Cudownych Jasełek.

 

 

Wojewódzki Konkurs Plastyczny

Nasi mili laureaci z grupy IV - Zuzia, Grześ i Bartuś - otrzymali nagrody w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Moje podróże małe i duże” zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury i Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie.

Wizyta Św. Mikołaja

6 grudnia nasze Przedszkole odwiedził gość specjalny- Św. Mikołaj! Wizyta najbardziej wyczekiwanego przez dzieci gościa obfitywała w emocje i miłe niespodzianki.

 

Warsztaty twórcze z cyklu „Podróże z Małym Księciem" 

Inscenizacja do wiersza „Na straganie” oraz twórcza praca z wykorzystaniem warzyw jako narzędzi plastycznych.

 

Zwierzyniec

Z inspiracji twórczością Jana Brzechwy grupy I i III przygotowały literacko-teatralny uroczy spektakl pt. Zwierzyniec.
Młodzi artyści z wielkim wdziękiem wcielili się w postacie zwierząt z wybranych wierszy znanego poety.

 

 

Kolorowy listopad Brzechwowy 

Małe formy teatralne i spotkanie z robaczkiem z wiersza „Entliczek-Pentliczek".

 

 

Konkurs plastyczno-techniczny " Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej"

W Rodzinnym Konkursie plastyczno-technicznym zorganizowanym przez Oddziały Miejskiego Przedszkola nr 8, Eryk B. (6 lat) z Gr.IV zajął II miejsce a Natalia K. (6 lat) zajęła III miejsce. 

Gratulujemy!

Tajemnice grafomotoryki

W dniu 29.11.2017 dzieci z GR. III i GR. IV uczestniczyły w zajęciach dodatkowych "Tajemnice grafomotoryki" prowadzone przez nauczycielki: A. Maciejewską i D. Gabryś. 

"Parasolka jeżyka"

Konkurs Pieśni Patriotycznej

Dnia 16.11.2017 r. nasi przedszkolacy uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 13 im. Krecika w Częstochowie.

Do konkursu zgłosiły się dzieci wraz ze swoimi opiekunami z 12 przedszkoli, a swoje umiejętności prezentowało 42 uczestników.
Konkurencja była bardzo trudna, tym bardziej z radością pragniemy poinformować, że nasza wychowanka Wiktoria Wilk z IV grupy, zajęła III miejsce!
                                                                                         Gratulacje!

 

Warsztaty kulinarne w SP nr 33

Grupa IV na zaproszenie zaprzyjaźnionej klasy I Szkoły Podstawowej nr 33 im. M. Kownackiej w Częstochowie, uczestniczyła w dniu 29.11. 2017 r., w warsztatach kulinarnych „ Samo zdrowie”.

 

Wróżby andrzejkowe

30 listopada w naszym przedszkolu pani Ania Kot, Ewelina Musiał i Marta Romanowska zorganizowały dzieciom wszystkich grup zabawę andrzejkową. Dzieci poznały genezę Andrzejek, czarowały  różdżkami i tańcowały przy dźwiękach magicznej muzyki. Dzieci dowiedziały się co ich czeka w przyszłości. Kilku uczestników zabawy wygrało wyścig butów po szczęscie na nadchodzący rok. Wszyscy bardzo miło świętowali ten czas. 

Warsztaty z rodzicami Mini Eksperymentarium w grupie II

W dniu 27 listopada odbyły się warsztaty rodzinne, w których dzieci wraz z rodzicami oklejali słoik masą solną tworząc wulkan, ozdabiając go różnego rodzaju roślinnością. Zwieńczeniem pracy był spektakularny "wybuch lawy". Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji sody oczyszczonej i octu. Dzieci były zachwycone efektem końcowym. 

Następnie przeszliśmy do drugiego efektownego wielobarwnego mlecznego eksperymentu. Nalewamy trochę mleka na talerz, dalej wlewamy kilka kropel barwników spożywczych w różnych kolorach. Na koniec maczamy patyczek higieniczny w płynie do naczyń i delikatnie maczamy go w mleku z barwnikami. Pokaz gotowy!

Barwniki spożywcze mają mniejszą gęstość niż mleko, więc pozostają zawieszone pomiędzy molekułami tłuszczu. Płyn do mycia naczyń rozbija molekuły tłuszczu i pozwala barwnikom rozprzestrzenić się w mleku.

 

        Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Kocham pluszowego misia"

Jowita Z. Gr. IV zajęła pierwsze miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Kocham pluszowego misia" zorganizowanym przez SP nr 48 w Częstochowie. Gratulujemy!!!

 

 

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

 

W piątek 24 listopada na sali gimnastycznej wszystkie dzieci z naszego przedszkola oraz przybyli goście z przedszkola Chata Skrzata i ZSS nr 45 w Częstochowie, uczestniczyli w świętowaniu Dnia Pluszowego Misia. Wiele dzieci przyniosło swojego ulubionego misiowego pluszaka. Zaproszeni podopieczni z Fundacji Oczami Brata czytali dzieciom książeczki z misiami w roli głównej. Były wspólne pląsy, tańce z misiami maskotkami. Wszyscy podziwiali przygotowane przez grupę 4 układy taneczne.
W tym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego "Mój ulubiony Miś". Laureaci konkursu pozowali do pamiątkowych zdjęć wspólnie z misiami. Wszyscy bardzo miło się bawili czego dowodem są poniższe zdjęcia.

Warsztaty plastyczne dla wszystkich grup wiekowych

W miesiącu listopadzie towarzyszy nam poezja dla dzieci Jana Brzechwy, toteż inspirowane wierszami „Stonoga” i „Ślimak” odbyły się bardzo kolorowe i niezwykłe warsztaty plastyczne pod kierunkiem zaproszonego gościa - Pani Natalii Talarek-Oswald

 

Wycieczka do urzędu pocztowego

Najstarsze dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do nowo powstałego, pobliskiego urzędu pocztowego gdzie mogły się zapoznać z praca urzędników pocztowych oraz listonoszy. Wielkie emocje wzbudziło samodzielne stemplowanie przy pomocy pocztowego
datownika.

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

Święto 11 LISTOPADA wszystkie grupy obchodziły uroczyście, dzieląc się przygotowanymi krótkimi występami, a także dowiadując się jakie są narodowe symbole naszej ojczyzny.

 

 

Mali patrioci- zajęcia koleżeńskie grupy II i grupy V

8 listopada odbyły się zajęcia koleżeńskie grup II i V. W tym dniu dzieci utrrwalały nazwy symboli narodowych, poszerzały wiedzę na temat własnej ojczyzny, zapoznały się z historycznymi wydarzeniami, słuchały z powagą hymnu narodowego.

"Łamigłowki dla małej główki" zajęcia z matematyki- grupa III

Wycieczka do apteki

W ramach realizacji tematyki zdrowotnej  "Dbamy o zdrowie” - grupa IV wybrała się na wycieczkę do pobliskiej apteki.Podczas wizyty miała wyjątkową okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska i przekonać się, żę apteka od środka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Panie farmaceutki, zaprosiły nas na zaplecze i opowiedziały dzieciom o swojej pracy, pokazały jak dużo leków zgromadzone jest w tak małym pomieszczeniu.Dzieci wśród różnych lekarstw znalazły swoje ulubione witaminy w postaci lizaka i te lekarstwa, które kiedyś zażywali rodzice. Pani wytłumaczyła, co to jest recepta, jak ją można realizować i kto może kupować leki. Z wycieczki dzieci wróciły do przedszkola z drobnymi upominami w postaci naklejek.

Rok Feliksa Nowowiejskiego

Dwie najstarsze grupy uczestniczyły w audycji muzycznej przygotowanej przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego.

 

Pasowanie na starszaka

Pasowanie na Starszaka to uroczystość, na którą z przejęciem czekają dzieci i rodzice. Najstarsza grupa wspaniale się zaprezentowała i w pełni zasłużyła na pasowanie przez Panią Dyrektor.

 

Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych nr 45

24 października dzieci z grupy IV uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym           w Zespole Szkół Specjalnych nr 45 z okazji Międzynarodowego Miesiąca AAC.

Spotkaliśmy tam starszych kolegów, którzy uczęszczali do naszego przedszkola. Razem wykonaliśmy książeczki sensoryczne.

 

 

          "Bawimy się i uczymy z bohaterami polskich bajek’’                            zajęcia dla dzieci i rodziców z grupy I

26 października grupa I miała przyjemność przenieść się w świat Misia Uszatka. Dzieci wraz z rodzicami musiały poradzić sobie z "Jesiennym spacerem" przygotowanym przez nauczycielki. Nie zabrakło oczywiście czytania bajeczki, kolorowania oraz wspólnych zabaw tanecznych.

 

 

                                          "Łamigłówki małej główki"                                             "Edukacja przez ruch"

Cykliczne zajęcia, które odbyły się w październiku w grupie III.

 

„Polskie Betlejemowo” i „ Chata na Zakolu”
- wycieczka do Olsztyna grupy IV.

Poznając dziedzictwo kulturowe regionu, grupa IV wybrała się na wycieczkę do Olsztyna, aby obejrzeć ruchomą, ręcznie rzeźbioną szopkę z lipowego drewna, autorstwa Jana Wewióra- wspaniałego miejscowego twórcy.
Pan Jan ciekawie opowiadał dzieciom o historii powstania poszczególnych elementów Szopki.
Szopka Olsztyńska składa się z ponad 800 figur, w tym około 300 ruchomych. Szopka znajduje się w zabytkowej kolorowej chacie artysty, w pobliżu rynku. Niemal każda postać w szopce, ma swego Anioła Stróża.
Poza tradycyjną szopką, w piwnicznych lochach artysta stworzył inscenizacje legend i wydarzeń z historii olsztyńskiego zamku, które były niezapomnianą atrakcją wycieczki, tak jak i czarownica. Zwiedzanie dzieła okraszone jest ciekawymi opowieściami artysty.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie „Chaty na Zakolu” i mni warsztaty teatralne z jej właścicielem, lokalnym artystą, Stanisławem Brzeziną Kałkusem.
Chatę zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. 
Garnki i żeliwne, i gliniane, stare malowidła, makatki, zapiecek, szafy, szafki, łóżka i stoliki a przede wszystkim przednia zabawa we wcielanie się w bajkowe postaci- jaskiniowca, damy, wróżki, dalmatyńczyka, czarownicy...

Któż nie lubi dobrej zabawy? Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń!

 

 

Spektakl muzyczny

„DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY” .

Dzieci z grup III i IV miały okazję obejrzeć spektakl teatralny              
pt.: „DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY" .

Jest to historia chłopca, który za przyczyną zbiegu okoliczności zmuszony został do poszukiwania największych wartości w krajach europejskich.
W trakcie interaktywnego spektaklu dzieci stały się uczestnikiem wydarzeń, poszukiwały słów - kluczy, zaklęć które powstrzymają złośliwego ducha skrzyni.
Widowisko było pełne wrażeń.

 

CYKLICZNE SPOTKANIA W BIBLIOTECE Filia nr 3
ul. Krasińskiego 4 w ramach tematyki "Polska literatura 
dla dzieci"

 

Pierwsze spotkanie - poznanie literatury Jana Brzechwy. Zabawa plastyczna w oparciu o wiersz "Sowa".

 

WARSZTATY Z RODZICAMI W GRUPIE II "ZMYSŁOLANDIA"

23 października rozpoczął się cykl spotkań z rodzicami i ich pociechami w różnego rodzaju masach plastycznych. Dzieci miały mnóstwo frajdy z zabawy. Pierwsze warsztaty miały na celu pokazać jak w łatwy, szybki i przyjemny sposób można uzyskać domową ciastolinę tworząc przy tym arcydzieła :) 

 

DZIEŃ DYNI W GRUPIE I i II

Dynie małe, dynie duże, dynie w dole, dynie w górze, dynie z lewej, dynie z  prawej, dynie kręcą się w zabawie.

Przedszkolaczki z Grupy II chętnie pozowały do zdjęć w dyniowych okularach :)

ŚWIĘTO DRZEWA W GRUPIE I

Sadzenie dębu przez dzieci z grupy I było ciekawym doświadczeniem. Z dużym zaangażowaniem pomagały w tej czynności.

 

TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI

Zajęcia dodatkowe dla dzieci 5,6-letnich. Zajęcia prowadzą nauczyciele Gr.IV: Danuta Gabryś i Anna Maciejewska

"Mój dom"- papierowe kompozycje

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI " JESIEŃ W PIOSENCE"

 

W dniu 19.10.2017r. Wiktoria W. - 6 latek z Grupy IV, wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki "Jesień w piosence" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 17 i zdobyła WYRÓŻNIENIE. Gratulujemy !!!!

 

Wiktoria W. z Grupy IV zaprezentowała piosenkę pt. "Leśna kołysanka".

 

TWÓRCZA JESIEŃ W GRUPIE II

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Przedszkolaki z GR. II, III, IV brały udział w wyścigach rowerowych. Poznały instrukcje bezpiecznego poruszania się rowerem oraz zasady ruchu drogowego.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY I ZNACZKA POCZTOWEGO

Naszych kochanych przedszkolaków odwiedził Pan Listonosz. Dzieci bardzo chętnie słuchały na temat jego pracy  oraz zastanawiały się w jaki sposób list przez nas nadany trafia do domu odbiorcy.

 

AKCJA CZYTELNICZA WYDAWNICTWA ZAKAMARKI "Przedszkolaki czytają"

Przez cały rok będziemy cieszyć się wyjątkowymi książkami dla dzieci autorstwa szwedzkich pisarzy i ilustratorów.
W świat tej literatury wprowadziła nas Pani Natalia Talarek-Oswald.

PLENEROWE WARSZTATY W OLSZTYNIE

I mniejsi i więksi mogli poczuć się jak leśne duszki w niezwykle pięknej scenerii podzamkowego Spichlerza

 

JESIENNE GRZYBY

Spotkanie z Paniami z Sanepidu i rozmowa o tym jak bezpiecznie korzystać z leśnych darów jesieni

 

DZIEŃ CHŁOPAKA W GRUPIE IV

Wiele radości ze wspólnego świętowania oraz miły gość z radia Fiat

 

NASZ UDZIAŁ NA FESTIWALU BAJKI W CZĘSTOCHOWIE

20-23 WRZEŚNIA

Spotkanie dzieci z grup III i IV z autorką książek dla dzieci Agnieszką Urbańską.

Uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego.

OLIMPIADA RAZEM

Kolejny już rok dzieci z naszego przedszkola brały udział w Olimpiadzie Razem, zorganizowanej na stadionie
lekkoatletycznym przy ul.Dąbrowskiego. Tym razem reprezentantami były dzieci z grupy III, które z wielkim zaangażowaniem i radością brały udział we wszystkich sportowych konkurencjach.

KONKURS PLASTYCZNY "Częstochowa oczami przedszkolaka"

Z okazji V Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, który został zorganizowany w Urzędzie Miasta w Częstochowie, Gabrysia Hejduk (6 lat) z grupy IV zajęła II miejsce w Konkursie plastycznym "Częstochowa oczami przedszkolaka" i znalazła się w gronie laureatów. Serdecznie gratulujemy!!!

 

DZIEŃ ŚLIWKI

GRUPA IV

GRUPA III

 GRUPA I

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

 

Rok szkolny 2016/2017

IV SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy Kraków i jego legendę o smoku wawelskim”.

Grupa II czterolatków wraz z grupą I trzylatków wspólnie poznają Kraków i jego legendę o smoku wawelskim. Dzieci wykonały makietę Smoka wawelskiego

 

III SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy tradycje góralskie”.

RAJD PRZEDSZKOLAKA

Dnia 09.06.2017r. grupa dzieci czteroletnich pojechała na „Rajd Przedszkolaka”, który odbył się w Blachowni. Dzieci wraz z innymi przedszkolakami udały się na spacer z ośrodka sportu ścieżką dydaktyczną wzdłuż jeziora Blachownia. Dzieci zapoznały się z nazwami roślin i zwierząt jakie zamieszkują zwiedzaną okolicę. Mogły na żywo również zobaczyć i podziwiać okazy roślin i zwierząt. Po powrocie do ośrodka czekał dzieci słodki poczęstunek i sportowa zabawa. Zabawy sportowe prowadzili uczniowie klasy trzeciej ze szkoły podstawowej z Blachowni. Można również było rysować  kredą po asfalcie. Na koniec imprezy były wręczane dyplomy za udział w rajdzie. Dyplomy wręczała Pani burmistrz miasta Blachownia. W miłej atmosferze wszyscy spędziliśmy sympatycznie dzień.

WYCIECZKA DO JURAJSKIEJ SPIŻARNI - 1 CZERWCA 2017

Podczas pobytu dzieci dowiedziały się, jak wyglądało typowe wiejskie gospodarstwo i jego otoczenie oraz jak powstawały najprostsze pokarmy : chleb, masło i ser. Dynamiczna opowieść połączona była z pokazami. Całość trwa około 3 godzin i obejmowała :

I. "Skąd się bierze mleko i przetwory mleczne"
pokaz dojenia krowy
oddzielanie mleka i śmietanki przy użyciu centryfugi
ubijanie śmietanki w kierzance połączone z opowieścią o mleku
wyciskanie białego sera połączone z degustacją serwatki (dla chętnych oczywiście)
formowanie kostek masła połączone z degustacją maślanki (dla chętnych)

II. "Od ziarenka do bochenka"
mielenie zboża na żarnach, osiewanie mąki i opowieść "o chlebie"
wyrabianie ciasta, formowanie podpłomyków , pieczenie podpłomyków w piecu chlebowym i degustacja

III. "Tajemnice kropli miodu"
co to jest miód
kto produkuje miód
funkcjonowanie rodziny pszczelej
budowa współczesnego ula , przykłady uli dawnych
obserwacja pszczół w mini ulu pokazowym ( ul ma przeszklone ścianki, jest przywożony tylko na warsztaty; na terenie gospodarstwa ze względu na bezpieczeństwo nie ma hodowli pszczół).

Wszystkie wytworzone produkty - podpłomyki, masło, ser – były degustowane. Do tego herbatka i kawa zbożowa z mlekiem.

Dzieci rozwijały zainteresowania i bawiły się doskonale.

ŚWIĘTO RODZINY W GRUPIE I -  26 MAJA 2017r.

Dzieci tańczyły dla Rodziców, a potem rozdawały prezenty.

Mamy naszych wychowanków rozpoznawały swoje portrety, a Tatusiowie tańczyli na niewielkim parkiecie.

"MAŁY PATRIOTA" - KONKURS RECYTATORSKO_MUZYCZNY

W dniu 5 maja 2017 r w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorsko-muzyczny pt. „Mały Patriota”. W kategorii dzieci 3-4 letnich laureatami zostali przedstawiciele Grupy I MPI Nr 35: I miejsce Sara B., II miejsce Marika K., III Miejsce Gabrysia J., a wyróżnienie otrzymała Zuzia Rz..

Oprawę artystyczną konkursu zapewniły dzieci z dwóch zespołów tanecznych działających na terenie naszego przedszkola. Zespół dzieci młodszych „Roztańczone Brzdące” reprezentowały dziewczynki w układzie F. Chopina. Dzieci starsze zatańczyły "Walc Kwiatów" P. Czjkowskiego.

GRY I ZABAWY RUCHOWE "DO PIĘCIU PODAŃ"

Dzieci z grupy III i IV grały z zawodnikami Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie oraz z dziećmi oddziału "0" z Miejskiego Przedszkola nr 27.

Zajęliśmy I miejsce.

WARSZTATY W MULTICENTRUM ZODIAK

29 marca, grupa III odwiedziła Multicentrum ZODIAK - interaktywny świat zabawy i nauki dla dzieci i młodzieży, znajdujący się w dawnym Obserwatorium Astronomicznym, w podjasnogórskim Parku im. Stanisława Staszica.

Tematem wycieczki były warsztaty edukacyjne z okazji Światowego Dnia Wody. Warsztaty miały charakter plastyczny oraz naukowo-techniczny.

Z WIOSNĄ RADOSNĄ ZA PAN BRAT ! ...

Przyjście nowej pory roku – Wiosny, jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć dzieciom, jak wielkie bogactwo barw, smaków i treści, niesie z sobą budząca się do życia przyroda.

Coroczną tradycją w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 35, im. Małego Księcia, jest cykl zajęć tzw. „ Kolorowych Dni”.
W tym roku odbędzie się po raz pierwszy cykl zajęć Zielonych Dni, pod tytułem „ Z WIOSNĄ RADOSNĄ ZA PAN BRAT!”, a symbolizujących nadejście Wiosny.

Dnia 21 marca, jako pierwszy z cyklu wiosennych dni odbył się międzyprzedszkolny konkurs recytatorski „ Wiosno, wiosenko!”, popularyzujący poezję dziecięcą, rozwijający zdolności i umiejętności recytatorskie u dzieci.

W kolejnym dniu, tj. 22 marca o godzinie 13, zaprezentowane zostało widowisko dla rodziców, na kanwie utworu „ O wesołej Ludwiczce” A. Świrszczyńskiej. Przesłaniem bajki jest nauka, co naprawdę liczy się w życiu, pokazuje, jakie cechy warto pielęgnować w sobie, aby mieć przyjaciół i być przyjacielem.

Podsumowaniem zielonej tematyki było w trzecim, ostatnim dniu 23 marca, komponowanie kanapek, których oczywiście tematem przewodnim jest kolor zielony.
Umiejętności dzieci i pań oceniały jury w składzie naszych pań: dyrektor, kucharek, intendentki i rodziców, którym przy odbiorze dzieci z przedszkola serwowane były kanapkowe kompozycje.

MIĘDZYNARODOWY DZIEN SŁOŃCA -
ZAJĘCIA INTEGRACYJNE GRUP III i IV

Z okazji Międzynarodowego Dnia Słońca 17 marca b.r. w naszym przedszkolu nauczycielki grup III i IV zorganizowały edukacyjno- integracyjne spotkanie dzieci, podczas którego poznały one znaczenie Słońca dla istnienia życia na Ziemi.

Z filmiku „Kubuś - Słońce - bajka dla dzieci”,  przedszkolaki dowiedziały się, że nasza planeta należy do Układu Słonecznego, a sąsiadkami Ziemi są planety Wenus i Mars. Spróbowały zrozumieć naprzemienne zjawisko dnia i nocy, rozwiązując zagadki nt. Słońca, poznając konsekwencję łączenia kolorów w wyniku którego powstawał żółty kolor- doskonaliły logiczne myślenie. Pogadanka przy ilustracjach przypomniała o bezpiecznym korzystaniu z kąpieli słonecznych.

Poprzez zabawy muzyczno- ruchowe miały okazję usprawniać refleks, koordynację ruchową i świetnie bawić się w towarzystwie dzieci z II grupy.

Na zakończenie wpólnych zabaw w słonecznym kolorze, dzieci odbiły swój znak na uśmiechniętym Słoneczku i degustowały żółte owoce.

KONKURS LOGOPEDYCZNY "ŁADNIE MÓWIĘ"

Nasi reprezentanci na międzyprzedszkolnym konkursie logopedycznym "Ładnie mówię". 

POKAZY TANECZNE DLA RODZICÓW

10 marca odbyły się pokazy tanecznye dla rodziców. Zespoły naszego przedszkola zaprezentowały nie tylko wspaniałe tańce ale również stroje, od których nie można było oderwać oczu.

TRZECIE SPOTKANIE Z LITERATURĄ DZIECIĘCĄ W RAMACH KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Dnia 28.02.2017 r. odbyły się na terenie przedszkola w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” występy grupy II i IV dla pozostałych przedszkolaków.
Dzieci wcieliły się w koty o różnych charakterach. Prezentowały o nich wiersze. Na koniec dzieci bawiły się po kociemu przy piosence „Zachrypnięty kot”.

Dzieci do występów przygotowują się podczas warsztatów literacko teatralnych prowadzone przez nauczycielki  grupy. Warsztaty odbywają się raz w tygodniu.

WYCIECZKA DO SKLEPU OGRODNICZEGO

Zrobiło się trochę cieplej, i w planie zajęć grupy III zagościł temat: „O zielony ogródek w sali dbają ogrodnicy mali”.

Aby przybliżyć dzieciom tematykę, 27 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu ogrodniczego „ Zodiak”.
Wnętrze sklepu zrobiło na nas duże wrażenie. Kolorowe opakowania nasion i cebulek, doniczki, grabie, łopaty,  konewki i inne akcesoria, wzbudziły spore zainteresowanie małych ogrodników.

Pani sprzedawczyni oprowadziła przedszkolaków po sklepie, pokazała narzędzia ogrodnicze, torebki z nasionami i cebulkami wiosennych kwiatów, opowiedziała jak należy je sadzić i jak o nie dbać, aby wyrosły na piękne i zdrowe rośliny. Najbardziej jednak podobały się różnorodne odmiany pomidorów, a szczególnie pomidory o ciemnej barwie skórki.

Dzieci bardzo zainteresowane, pytały o nazwy sadzonek kwiatów i krzewów. Podziwiały pierwsze wiosenne kwiaty: bratki, hiacynty i żonkile, następnie z pomocą wychowawczyni kupiły doniczki na cebulki, które zostaną zasadzone następnego dnia w przedszkolu, tworząc piękny kącik przyrody.

A W KARNAWALE - BYŁ BAL NAD BALE

Bal karnawałowy w MPI nr 35 jest jednym z najważniejszych wydarzeń przedszkolnego życia i  wieloletnią tradycją corocznych, wspólnych z zaprzyjaźnionym przedszkolem zabaw, prowadzonych przez wodzireja.

Tradycyjnie, jak co roku wspólnym zabawom towarzyszą pamiątkowe zdjęcia, które przez dzieci i rodziców są wyczekiwane- taka pamiątka pozostaje w pamięci na lata a wspomnienia wspólnych, dziecięcych zabaw, pozwalają zapamiętać przedszkole jako czas beztroskiego dzieciństwa!
Uczestnictwo w balu przybliża dzieciom zwyczaje związanych z karnawałem, pozwala na integrowanie się środowiska przedszkolnego.

A przede wszystkim dostarcza wiele radości- i takie jest przesłanie PRZEDSZKOLNEGO BALU KARNAWAŁOWEGO w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 35, im. Małego Księcia w Częstochowie...

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZE "OWOCOWE SMOKI"

Dnia 31.01.2017 wychowankowie grupy I uczestniczyli w zajęciach matematycznych z wykorzystaniem owoców. Dzieci rozpoznawały owoce krajowe i egzotyczne, tworzyły zbiory według nazwy, barwy i wielkości oraz tworzyły pod kierunkiem  nauczyciela przestrzenne figury smoków, łącząc owoce wykałaczkami i patykami do szaszłyków. Na koniec zabawy mogły z apetytem zjeść wykonane w zespołąch smoki, utrwalając poznane wcześniej smaki owoców.

ZABAWY EKSPLORACYJNE ZE ŚNIEGIEM

Grupa I uczestniczyła w zabawach eksploracyjnych ze śniegiem w ogródku przedszkolnym. Dzieci tropiły zwierzęta, samodzielnie odbijały ślady na śniegu oraz przekopywały ścieżki wykorzystując do tego celu plastikowe łopatki do piasku. Zabawy zakończyły się wesołą bitwą na śnieżki, któa dała dzieciom dużo radości.

II SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy skarby Warszawy”.

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA ...

5 stycznia odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Oto nasi reprezentanci i mikołajkowy zespół taneczny.

TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI

W naszym przedszkolu odbywają się zajęcia dodatkowe "TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI" w których uczestniczą dzieci z Gr.III i Gr.IV.

SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM

"Gdy się jakiś ząbek psuje,
on go ślicznie zaplombuje.
Odwiedzaj go bez asysty,
nigdy nie bój się … .
Rób codziennie zębom mycie,
bo je masz na całe życie."

19 grudnia do przedszkola przyjechały Panie, które przypominały dzieciom, jak należy dbac o zęby, co należy jeść, aby zęby były zdrowe i w jaki sposób powinno się myć zęby, żeby nie pojawiała sie próchnica.

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

„A kiedy pierwsza gwiazda - w noc WIGILIJNĄ zaświeci...
Niech wszystkie łzy tego świata... zamienią się w miliardy kropel szczęścia..”

W dniach 14 i 15 grudnia do przedszkola przybyli Goście - nasi Rodzice!
Już od rana wszyscy byli baaardzo zaaferowani - wiadomo... niedługo... WIGILIA!
Dzieci zaprezentowały tradycyjne Jasełka.
Wszyscy pięknie i głośno śpiewali kolędy...
Był nastrój ciszy, nostalgii i zadumy, wspólny śpiew kolęd i ... poczęstunek - słodkie co nieco dla małych i dużych smakoszy, a także tradycyjne przedszkolne potrawy- kapusta z grochem i barszczyk.
A na dzieci… pod choinką... czekały małe słodkie niespodzianki, sianko i aniołek.

Dziękujemy Rodzicom i dzieciom za miło spędzony czas i …
życzymy miłych, spokojnych Świąt w rodzinnym gronie...

"TAŃCE POLSKIE" - AUDYCJA W FILHARMONII

13 grudnia dzieci z grupy III i IV udały się do Filharmonii na audycję pt. "Tańce polskie". Na przykładzie kolęd, poznały polskie tańce narodowe: Krakowiaka, Mazura, Oberka, Poloneza i Kujawiaka.

MIKOŁAJKOWE ZAWODY SPORTOWE

9 grudnia w Naszym przedszkolu odbyły się Mikołajkowe Zawody Sportowe, w których brały udział dzieci z grupy IV oraz dzieci z oddziału "0" Szkoły Podstawowej nr 35. Zawody zorganizowała mgr Dagmara Freund.

Atutami zawodów było: doskonalenie sprawności motorycznej, wdrażanie do wysiłku fizycznego, stosowanie zasad fair play, a przede wszytskim dobra zabawa. 

DRUGIE SPOTKANIE Z LITERATURĄ DZIECIĘCĄ W RAMACH KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Dnia 8.12.2016 r. odbyło się na terenie przedszkola w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedstawienie grupy II i IV dla pozostałych przedszkolaków. Dzieci przedstawiły spektakl na podstawie książki Anny Świerszczyńskiej „O wesołej Ludwiczce”.

Dzieci do występów przygotowują się podczas warsztatów literacko teatralnych prowadzone przez nauczycielki  grupę. Warsztaty odbywają się raz w tygodniu.

MIKOŁAJKOWE POKAZY TANECZNE

7 grudnia odbyły się Mikołajkowe Pokazy Taneczne, podczas których dzieci z zespołów tanecznych zaprezentowały rodzicom układy taneczne. Pierwsze swoje talenty przedstawiały maluszki, które pod czujnym okiem pani Lidzi i pani Bożenki przygotowały aż cztery tańce. 

Po maluszkach wystąpił zespół starszaków, który pod okiem pani Pauliny i pani Eweliny, pokazał rodzicom dwa świąteczne tańce. 

Było przepięknie, wesoło i bardzo tanecznie ...

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

We wtorek, 6 grudnia, wszystkie dzieci w przedszkolu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa - Mikołaja. 

Mimo braku białego puchu, jak co roku św. Mikołaj przybył do dzieci.

Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które przygotowały specjalnie dla Niego. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze.

Były też wspólne fotografie z niezwykłym gościem.

Mikołaj obdarował  wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

PARAOLIMPIADA

2 grudnia grupa III wraz z dziećmi niepełnosprawnymi z Naszego przedszkola, wzięła udział w Paraolimpiadzie, zorganizowanej przez Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 43 w Częstochowie. Impreza odbyła się w Hali Polonia pod patronatem Urzędu Miasta Częstochowa, Wydziału Sportu i Turystyki.

Dzieci brały udział w konkurencjach sprawnościowych rywalizując z uczestnikami z innych placówek oświatowych.

I SPOTKANIE Z CYKLU DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH

Wykorzystywanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych „Bolek i Lolek zapraszają na wielką wyprawę po Polsce” – „Poznajemy Śląsk”.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA  w dniu 28.11.2016 r. w MPI nr 35 im.Małego Księcia ogłoszono wyniki konkursu plastycznego "Mój ulubiony miś". Prace na konkurs wpłynęły również z MP nr 23 im.Jasia i Małgosi, MP nr 26 im.Krasnala Kałabały i MP nr 30.

Organizatorami konkursu byli nauczyclele Gr.III (M.Maciejewska. W.Struska, D.Gabryś).

W tym dniu przedszkolaki zaprezentowały swoje ulubione, domowe misie.
Ogłoszenie wyników i wręczenia nagród było urozmaicone występami tanecznymi w wykonaniu Gr.I -Maluchy i występami dzieci z Gr.III i IV.
Grupę maluchów przygotowały nauczycielki:L.Jasińska. B.Długosz, a występ najstarszych grup: P.Jasińska. E.Musiał.

Entliczek pentliczek

W związku z Międzynarodowym Dniem Jabłka dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w zajęciach czytelniczo-plastycznych w filii nr 5 Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego.

Inspiracją do zajęć był wiersz J. Brzechwy „ Entliczek pentliczek”. Oczywiście musiał być i robaczek...

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Dnia Niepodległości dzieci z grupy IV zabrały wszystkie dzieci w podróż po Polsce. Płynąc wzdłuż Wisły odwiedziliśmy Kraków, gdzie słuchaliśmy hejnału, oglądaliśmy taniec krakowski, a także spotkaliśmy Lajkonika. W Warszawie oglądaliśmy piękne zabytki i wraz z Syrenką tańczyliśmy walczyka. W Toruniu segregowaliśmy rozsypane pierniki, a na zakończenie naszej wyprawy, razem z marynarzami piosenką wpłynęliśmy do Bałtyku.

Szyje szewczyk, szyje buty… a ubrania…?

Grupa III realizując temat przygotowania ludzi do zimy, udała  się do zakładu krawieckiego,  jak również  punktu naprawy obuwia.
Przedszkolaki  zwiedziły zakład, zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia, maszyny typu overlock, oglądały stół do krojenia ubrań, kolorowe szpulki nici, poznały etapy powstawania ubrania. Oglądały także gotowe ubrania, uszyte przez krawcową.

W drodze do przedszkola odwiedziły punkt naprawy obuwia, podziwiały różne fasony zimowych butów. Dzięki tej wycieczce dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się krawcowa i szewc, jakich akcesoriów używają do swojej pracy. Ponadto dowiedziały się  ile trudu i wysiłku kosztuje uszycie ubrania, czy naprawa buta.                                                         

Pasowanie na starszaka - 26 października

Pasowanie to zwyczaj taki, że starszakami stają się przedszkolaki !

Dzień Edukacji Narodowej

Co mogę dać Pani z przedszkola,
gdy święto ma swoje jesienią.
Gdy puste już łąki i pola.
Co może dać mały przedszkolak.

Ten uśmiech, ten uśmiech, hej cza-cza-cza.
Ten taniec, ten taniec, hej cza-cza-cza.
Życzenia najlepsze, hej cza-cza-cza.
Klaskanie i śpiewanie dla niej hej, cza-cza-cza.

A może jej kupić samochód,
albo jej dać serduszko złote.
I z całych sił zaśpiewać sto lat.
Co może dać mały przedszkolak?

10 października - Święto Drzewa

W ramach rozstrzygnięcia konkursu plastycznego "Święto Drzewa" dzieci otrzymały drzewka, które wraz z paniami wkopały w ogrodzie przedszkolnym.

 

Pierwsze spotkanie z literaturą dziecięcą w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”


Dnia 7.10.1016 r. odbył się na terenie przedszkola w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” występ grupy II i IV dla pozostałych przedszkolaków. Dzieci przedstawiły wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima w sposób ciekawy i zabawny. Nauczycielki przeczytały z podziałem na role wiersz „Słoń Trąbalski”.

Potem była wspólna zabawa przy piosence „Idziemy do ZOO”. Dzieci do występów przygotowują się podczas warsztatów literacko- teatralnych prowadzonych przez nauczycielki z grup II i IV.

 

Dzień Śliwki w grupach starszych