Galeria

Rok szkolny 2019/2020

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

    W ramach projektu CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - „ Polska poezja i proza dla dzieci „ grupę III odwiedziła mama - Pani Katarzyna Bednarska, która zaprezentowała dzieciom małą formę teatralną. Dzieci w niezwykle atrakcyjnej formie mogły poznać wiersz Jana Brzechwy „Entliczek-Pentliczek”, a po wysłuchaniu osobiście dotknąć i ożywić niezwykłego bohaterem wiersza. Pani Kasia będąca członkiem zespołu - Teatr nieoczywisty, pokazała dzieciom jak animować lalkę by stworzyć mały teatr w przedszkolu. Dziękujemy za to miłe spotkanie i poświęcony nam czas.

POZNAJEMY ZAWODY - POLICJANT I SZKOLONY PIES

      Zaprosiliśmy w dniu 16.10.2019r. do naszego przedszkola policjanta pana Wojciecha Bożka ze swoim szkolonym psem, owczarkiem niemieckim ABI. Dzieci poznały 5 ZASAD bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami. Nauczyły się przyjmować pozycję "żółwia", pozycję boczną. Dowiedziały się jaką pracę wykonuje policjant i jego szkolony pies. Na koniec spotkania ABI została nagrodzona suchą karmą i smakowitymi patyczkami.

Zaparaszamy znowu za rok...

 

Wycieczka do parku gr II „ W poszukiwaniu Jesieni”

    Dnia 15 października 2019 r., dzieci z grupy  II uczestniczyły w wycieczce do Parku 3 Maja.
Głównym celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości dzieci na piękno barw jesiennego krajobrazu, utrwalenie i poszerzenie wiadomości, dotyczących otaczającej przyrody oraz integracja dzieci poprzez wspólne spędzanie czasu i rekreacji na placu zabaw.

Podążając alejkami parku dzieci miały możliwość zobaczenia Jasnej Góry, utrwalenia nazw drzew, zebrania pięknych, kolorowych liści a przy spotkaniu z wiewiórką- utrwalenia znajomości zasad zachowania się w parku.

Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o pięknie jesiennej przyrody. Zgromadzone skarby jesieni, w postaci kolorowych liści, po powrocie do przedszkola znalazły miejsce w kąciku przyrody oraz będą wykorzystane do wykonania prac plastycznych o tematyce jesiennej.

WYCIECZKA NA JURĘ- GRUPA IV

   15 dzień października dzieci z grupy IV na pewno zapamiętają na długo, a to za sprawą wspaniałej wycieczki do Mirowa-Bobolic. Pogoda wymarzona :) Poznaliśmy ciekawostki na temat historii zamków na tych terenach. Możemy się pochwalić przebytym dystansem : okolo 7 km! Nikt nie narzekał- brawo dzieci ! - jesteśmy z Was bardzo dumne :)

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    Z okazji Dnia Nauczyciela -14.X.2019 z mottem przewodnim " W DNIU WASZEGO ŚWIĘTA..." dzieci z GR.III pod kierunkiem nauczycieli: A.Szymanek, D.Gabryś i A.Krukowskiej wystąpiły w inscenizacji "Nasza Pani". Nie mogło zabraknąć wierszy z życzeniami przeplatanych układami tanecznymi i piosenkami. Zaproszeni goście na koniec spotkania otrzymali od przedszkolaków z Gr.III. słodki upominek-BABECZKI :)

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 33- Erasmusday 2019

   Przedszkolaki z grupy IV zostały zaproszone przez SP nr 33 na wspólne świętowanie Erasmusday. Dziękujemy za świetną zabawę oraz za drobny prezent dla każdego dziecka :)

CodeWeek 2019 - gr II

    Dzieci z gr. II uczestniczyły w dniach 14-19 października w tygodniowych zabawach z kodowania

 

CodeWeek 2019 - gr. IV

   Dzieci z grupy IV brały udział w tygodniowym cyklu kodowania (7-11 października). We wtorek do wspólnej zabawy w ramach zajęć koleżeńskich dołączyła grupa III. Celem zajęć było rozbudzenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi. Przedszkolaki poradziły sobie świetnie z zadaniami.

 

KUCHCIKOWO - GRUPA IV

   W dniu 4 października dzieci z grupy IV robiły sałatkę jarzynową. Degustacja była pyszna!!!

 

     ZAJĘCIA W GRUPIE III - "PRZYGODA Z WYOBRAŹNIĄ"

    We wrześniu odbyły się pierwsze zajęcia w grupie III z cyklu „Przygoda z wyobraźnią”, prowadzone przez panie: Danutę Gabryś i Jolantę Stanisz. Dzieci zastanawiały się co to jest sztuka i czy każdy może być artystą, a także jakie są rodzaje sztuki, same miały możliwość poczuć się artystami i skorzystać swobodnie ze swojej wyobraźni by opowiedzieć własną, obrazkową historię zaczynając od kolorowych kropek.

TEATRZYK GONG

   30 września do naszego przedszkola zawitał  Teatrzyk Gong. Temat przedstawienia "Klaksonu głos ostrzega przez jezdnię nie przebiegaj".

 

 

DZIEŃ ŚLIWKI- GRUPA IV

  W tym zdrowym fioletowym dniu dzieci z grupy IV tworzyły owocowe szaszłyki ze śliwką w roli głównej. Odbyła się degustacja powideł śliwkowych oraz suszonych śliwek. Było pycha!!!

 

Piknik Rodzinny grupy II i III
„Powitanie Jesieni”


     Jak co roku w naszym przedszkolu obył się piknik z okazji pożegnania lata, i powitania jesieni, zorganizowany przez nauczycieli grup II i III.

Piękna pogoda oraz słoneczna, złota polska jesień sprzyjały dobrej zabawie w ogrodzie przedszkolnym.
Na dzieci i rodziców czekało sporo atrakcji, min. wspólne zabawy przy muzyce, klejenie latawców, pyszne kiełbaski z ogniska.

Dziękujemy wszystkim: dzieciom, rodzicom oraz naszym nauczycielom za wspaniałą atmosferę i świetną zabawę!

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.

 

Pierwszy dzień jesieni w gr. III

    Wycieczka do parku im. Staszica-  zbieramy dary jesieni :)
 

 

WYŚCIGI ROWERKOWE

    2O września z okazji Dnia Przedszkolaka na placu przedszkolnym odbył się zacięty wyścig wśród naszych przedszkolaków na swoich rowerkach oraz hulajnogach. Zabawy i adrenaliny było moc :)

 

   Również w tym dniu dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z opowiadaczem, który przeniósł nas w magiczną moc wyobraźni. Miejscem tego wydarzenia była Biblioteka  Miejska przy ul. Nowowiejskiego. Dziękujemy za mile spędzony czas!!!

 

                            WIZYTA W FILHARMONII- grupa IV

      19 września przedszkolaki z grupy IV odbyły ciekawą lekcję muzyki w Filharmonii Częstochowskiej. W roli muzyków orkiestry koncertowali dla swoich Pań nauczycielek.

 

 

                DZIEŃ KROPKI- zajęcia koleżeńskie gupa II i IV

      16 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. To wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. A wszystko dzięki opowiadaniu pt. "Kropka" o historii  dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas.

 

 

OLIMPIADA"RAZEM"

          Na stadionie MOSIR mieszczącym się przy ul. Dąbrowskiego 58/64 w Częstochowie odbyła się już XVII edycja Olimpiady „Razem”. W piątek 13 września nasze przedszkolaki z Grupy IV dzielnie uczestniczyły w zawodach sportowych. Każdy uczestnik otrzymał medal, a dla całej grupy zdobyliśmy piękny puchar. Gratulujemy!!!

 

Rok szkolny 2018/2019 

 

POŻEGNANIE ROKU SZKOLNEGO W GRUPIE III-

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

         28 czerwca 2019 r. dzieci z grupy III uczestniczyły w wycieczce turystyczno-krajoznawczej na jurę. Celem naszej wycieczki był uroczy Olsztyn. Kkluczowy punkt programu to zwiedzanie ruin zamku olsztyńskiego. Podziwialiśmy ze wzgórza zamkowego panoramę Sokolich Gór. Dzieci dostrzegły z oddali nasze miasto oraz wieżę jasnogórską. Radości dostarczyła wszystkim zabawa na placu zabaw pod wzgórzem zamkowym oraz degustacja pysznych lodów. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń.

 

POŻEGNANIE STARSZAKÓW

         Nadszedł dzień, w którym przyszło nam żegnać naszą najstarszą grupę przedszkolną. Dzień,  18 czerwca 2019 r. , dopełnił wzruszający występ starszaków oraz dzieci z grupy pięciolatków. Uświadomił nam wszystkim, że tak szybko minął czas wspólnej nauki i zabawy w murach przedszkolnych. Życzymy wszystkim naszym starszakom samych sukcesów na nowej drodze edukacyjnej. Powodzenia!!!

 

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE III

         W dniu 13 czerwca odbyły się zajęcia dla rodziców. Temat zajęć: Wakacyjne zabawy z kodowaniem. Zagadnienia wzbudziły w dzieciach wiele pozytywnych emocji oraz zaciekawienia. Zwieńczeniem zajęć dla każdego był drobny smakołyk, jak również pokaz baniek mydlanych XXL.

 

POZNAJEMY ZAWÓD STOMATOLOGA

       W ramach profilaktyki fluorkowej przedszkolaki odwiedziły Centrum Stomatologiczne "Promed".

 

WYCIECZK AUTOKAROWA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

        Z okazji Dnia Dziecka w dniu 30.05.2019 r. nasze przedszkolaki wyruszyły do Żarek do Manufaktury Słodyczy "Hokus-Pokus" i pracowni Etno-Jura.      

 

 

ZAJĘCIA LITERACKO-PLASTYCZNE

       W grupie II w dniu 03.06.2019r. odbyło się spotkanie z pracownikiem Biblioteki- Filii nr 5 p. Urszulą S. Predszkolaki wysłuchały opowiadanie Pana Poety "Paw" . A następnie wspólnie wykonały zbiorową pracę plastyczną.

 

ZABAWY  Z RODZICAMI W GRUPIE II

          W ramach "Święta Rodziny " w dniu 28.05.2019 r. w grupie II zostały zorganizowane wspólne zabawy plastyczne rodziców i przedszkolaków.

 

WARSZTATY SENSORYCZNE W GRUPIE III

          W dniu 27.05.2019 r. w grupie III odbyły się zajęcia z rodzicami. Celem warsztatów było utworzenie glinianej miseczki.

PIKNIK RODZINNY - 24. 05. 2019 r.

          W ramach obchodów Święta Rodziny w naszym przedszkolu odbyły się występy wszystkich grup przedszkolnych. Rodziny, świętując ten dzień, uczestniczyły w pikniku rodzinnym.  Zorganizowano kawiarenkę, kącik z popcornem, żurkiem, pajdą chleba ze smalcem, goframi, a na dworze grill.  Atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, balonowe kreacje. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i upieczenie pysznych ciast i babeczek.

 

KONKURS RODZINNY W GRUPIE III

          23. 05. 2019 r. w grupie III odbył się konkurs rodzinny pt. "Moja Rodzina". Rodzice wraz z dziećmi tworzyli obraz rodzinny przy użyciu kolorowej kredy rysując swoje podobizny po chodniku. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Gratulujemy!!!

 

ROZSTRZYGNIĘCIE
MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
(Rodzinny)

„SZLAKIEM POLSKICH LEGEND…”
Prace plastyczne wspólnie z rodzicami zostały wykonane przez dzieci
z Miejskiego Przedszkola nr 23 im. Jasia i Małgosi ,
Miejskiego Przedszkola nr 27, Szkoły Podstawowej nr 54 z Oddziałami
Integracyjnymi oraz Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 35
im. Małego Księcia w Częstochowie.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele:
Danuta Gabryś, Aldona Szymanek, Sylwia Olczyk.

GRATULUJEMY !!! I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW PRZEDSZKOLAKOM NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH PRAC.


KATEGORIA WIEKOWA: 3, 4-latki

NAGRODZONE PRACE:
Liwia K. 4 l- MP nr 27
Zofia S. 4 l- MPI nr 35
Hanna S. 3 l - MPI nr 35
Aurelia D. 4 l - MP nr 27
Marysia Sz. 4 l - MPI nr 35
Oskar K. 4 l - MPI nr 35


WYRÓŻNIONE PRACE:
Lena M. 3 l - MPI nr 35
Zuzia K. 3 l - MPI nr 35
Jakub G. 3 l - MPI nr 35
Antoni W. 4 l - MPI nr 35

KATEGORIA WIEKOWA : 5,6-latki

NAGRODZONE PRACE:
Lidia M. 6 l - MP nr 23
Aleksandra L. 6 l - MP nr 23
Julia L. 5 l - SP nr 54
Marcelina B. 5 l - MPI nr 35
Wiktoria K. 5 l - SP nr 35
Jakub K. 5 l - MPI nr 35
Emilia S. 6 l - MPI nr 35
Alan M. 6 l - MPI nr 35

WYRÓŻNIONE PRACE:
Zuzanna K. 5 l - MP nr 27
Jan S. 6 l – MP nr 23
Kornelia W. 5 l – MP nr 27
Marika K. 5 l – MPI nr 35
Martyna T. 6 l – MPI nr 35
Mateusz Sz. 6 l – MPI nr 35
Mateusz K. 5 l – MPI nr 35

 

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ "MAŁY PATRIOTA"

         Nasze pzedszkole zorganizowało międzyprzedszkolny konkurs pieśni patriotycznej w dniu 17 maja 2019 r. Dzieci swoim wykonaniem dostarczyły wszystkim wielu wzruszeń. Wszyscy wykonawczy zostali nagrodzeni. Gratulujemy!!!

NASZE SUKCESY

          Maria Sz. z Grupy II wzięła udział w Powiatowym Konkursie plastycznym ,, Koty, kotki i koteczki" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 13 w Częstochowie                                   i zajęła w nim III miejsce.  Gratulujemy!!!

   Krzysztof Wosik z gr II wziął udział w Miedzyprzedszkolnym konkursie recytatorskim pt,, Polscy Poeci Dzieciom" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 17 im. Siedmiu Krasnoludków. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. GRATULUJEMY!!!

TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI

    W dniu 9 maja 2019r. w Grupie II odbyły się zajęcia "Tajemnice Grafomotoryki". Temat zajęć; Wiosenny ptaszek". Zajęcia zorganizowały: D. Gabryś i S. Olczyk

 

ZAWODY SPORTOWE- PRZEDSZKOLIADA

    8 maja 2019r. dzieci z Grupy III i IV uczestniczyły w międzyprzedszkolnych zawodach sportowych na Hali Sportowej przy ul, Żużlowej. Celem Przedszkoliady jest promocja aktywności ruchowej, jako zdrowych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu oraz aktywizacja dzieci.

Biorące udział w zabawie przedszkolaki rywalizowały w różnych sportowych konkurencjach grupowych. Wśród konkurencji był m.in. bieg slalomem czy rzut woreczkiem gimnastycznym do celu.

Podczas imprezy, która rozpoczęła się tradycyjnie od defilady przedszkolaków, odbyły się występy zespołów tanecznych oraz pokaz taekwondo.

                       

                   

NASZE SUKCESY

    W dniu 8.05. 2019 r. Liliana P. z Grupy II wzięła udział w III edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Wiosna w sadzie i ogrodzie" zorganizowanego przez MP nr 11 w Częstochowie i zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

 

WIZYTA W MUZEUM PRZYRODNICZYM- GRUPA III

    Przedszkolaki z grupy III uczestniczyły w interesującej lekcji dotyczącej nietoperzy naszego regionu. Dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek na temat tych ssaków. Mogliśmy podziwiać nie tylko ich eksponaty, ale też leśnych zwierzątek. Dziękujemy za nową wiedzę!!!

 

 

KONKURS PLASTYCZNY "WIELKANOCNE ROZMAITOŚCI"

   Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszym holu przedszkolnym została zorganizowana wystawa dziecięcych prac plastycznych.

 

          LEGENDY POLSKIE

   W dniu 18.04. 2019 r. w grupie II w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" p. Bednarski zapoznał dzieci z legendą "O stopce królowej Jadwigi"

WIZYTA W TEATRZE GRUP III I IV

   Najstarsze grupy z naszego przedszkola 16 kwietnia udały się na spektakl "Trzy Świnki" do teatru A. Mickiewicza w Częstochowie. Wszyscy dobrze się bawiliśmy. Śmiech, ciekawość towarzyszyły nam przez cały występ oraz po... więc ruszyliśmy, dzięki uprzejmości pracownikom teatru, zwiedzać kuluary częstochowskiego teatru. Dotarliśmy do magazynu ubrań, gdzie podziwialiśmy przebrania oraz nakrycia głowy, ktore mogliśmy sobie poprzymierzać i choć na chwilę poczuć się jak prawdziwy aktor.

 

TAJEMNICE GRAFOMOTORYKI- GRUPA II

     W dniu 11.04.2019 r. przedszkolaki z grupy II wzięły udział w zajęciach grafomotorycznych. Tematem zajęć był "Baranek wielkanocny". Zajęcia przygotowały D. Gabryś, S. Olczyk

 

WIZYTA W BIBLIOTECE GRUPY III

   5 kwietnia dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską- Filia nr 5. Przedszkolaczki tworzyły świąteczne kartki wielkanocne.

 

HAPPENING "PRZYSTANEK AUTYZM" NA PLACU BIEGAŃSKIEGO    - udział dzieci z grup III i IV

      2 kwietnia grupy III i IV brały udział w akcji w ramach Światowego Dnia Autyzmu. Happening przypomina, że ludzie z autyzmem żyją wśród nas i na co dzień muszą mierzyć się z wieloma trudnościami.

 

NASI LAUREACI

 Marcelina B. z grupy II zajęła III miejsce w Rodzinnym Konkursie Międzyprzedszkolnym "Wiosenne bukiety" zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Częstochowie. Gratulujemy!

 

Zajęcia prowadzone przez rodzica, w grupie I


Miniony tydzień w grupie I, poświęcony był okazjonalnemu poznawaniu polskich zwyczajów, związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
W ramach zajęć dydaktycznych, mama Mikołaja przeprowadziła z maluchami i II grupą zajęcia, na temat zdobienia pisanek, plecenia koszyczków z papierowej wikliny.
Dzieci w trakcie zajęć miały możliwość obejrzenia akcesoriów, z których mama korzysta w pracy nad ozdobami świątecznymi, przyjrzeć się kolejnym etapom powstawania wiklinowych koszyczków, aby na koniec samemu spróbować przyozdobić gotowe już koszyczkowe pisanki.
Urozmaiceniem poznawanych technik zdobniczych, było wyklejenie przez panią Anię dużego jaja techniką decoupage.
Wszystkim pisanki bardzo podobały się.


Pani Paulino, serdecznie dziękujemy za piękne zajęcia!

 

 

WIZYTA W MULTICENTRUM ZODIAK GRUPY II

     W ramach innowacji pedagogicznej "Mali badacze- zabawy i eksperymenty w poznawaniu otaczającego świata" przedszkolaki z grupy II uczestniczyły w dniu 28.03.2019 r. w warsztatach edukacyjnych "Papierowy słonecznik"- zajęcia plastyczne i zabawach konstrukcyjnych-"Laboratorium słoneczne" w Multicentrum Zodiak.               

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW-
GRUPA I

    26 marca 2019 r., w grupie I odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Maluszki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej.
Mimo wielu obowiązków rodzice i dziadkowie licznie przybyli do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom.
Zajęcia poprowadziła wychowawczyni- Wiesława Struska, przy wsparciu naucz. Anny Maciejewskiej.
Tematem przewodnim, było powitanie Wiosny i działania związane z wiosennym przebudzeniem.

W czasie tych zajęć, rodzice mieli możliwość obserwowania swoich dzieci podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w działanie.

Wychowawczyni grupy I dziękuje wszystkim za przybycie na zajęcia!

 

WARSZTATY SENSORYCZNE Z RODZICAMI GRUPA III

    W dniu 26 marca tematem zajęć było kategoryczne pożegnanie zimy, więc postanowilśmy bawić się w ...sztucznym śniegu.

Proste wykonanie: wystarczy kilka pieluch jednorazowych i woda, reszta to sama przyjemność- mieszanie aż stworzy się miła w dotyku konsystencja i zabawa wre... Następnie korzystając z uzyskanej masy stworzyliśmy wesołego gniotka.

 

WIZYTA  PANA LALKARZA I JEGO TEATRZYKU

     22.03.2019 r. nasze przedszkolaki oczarowane były zabawnym przedstawieniem z udziałem lalek- pacynek pt. "Jak Grześ Mądrala ze smokiem wojował". Miły pan lalkarz opwiedział nam o swojej pracy, w jaki sposób i z jakich materiałów tworzy swoich aktorów. Dziękujemy za mile spędzony czas!!!

 

WIOSENNY WYSTĘP  WSZYSTKICH GRUP DLA RODZICÓW

     20 marca odbył się występ wszystkich grup przedszkolnych dla swoich rodziców pt. "Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence". Dzieci zaprezentowały wiosenne wierszyki, piosenki oraz tańce.

 

WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA, ACH TO TY !!!

      Długo oczekiwany czas- Pierwszy Dzień Wiosny 21 marca!!!

   Grupa III świętowała ten czas na zielono! Przygotowywaliśmy pyszne kanapeczki. Robiliśmy zdrowy owocowy soczek. Wcieliliśmy się w rolę pogodynek informując o warunkach pogodowych na nadchodzące dni. Świetnie się bawiliśmy :)

    Grupa II z udziałem pani Dyrektor przygotowała samodzielnie kolorowe "Wiosenne kanapki". Wszystkim bardzo smakowały.

   Tego dnia wszystkie dzieci w grupie I przyszły ubrane na zielono. Głównym punktem powitania nowej pory roku, było własnoręcznie przygotowane przez maluchy śniadanie, w  zielonym kolorze, zielony deser z galaretki i kiwi, komponowany w smakowity samochodzik.
„Wyścigi samochodowe”- kto pierwszy?... pozwoliły na błyskawiczną konsumpcję deseru.
Na zakończenie zielonych zabaw z panią Wiosną, malowaliśmy zieloną farbą w różnych odcieniach pierwszy, wiosenny obraz!

Mamy nadzieję, że Wiosna zagościła u nas na dobre.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA


      21 marca – to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale przede wszystkim obchodzony na całym świecie Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa! Nasze Przedszkolaki dołączyły dziś do świętowania Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa- (Dzień Kolorowych Skarpetek.)

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosu.

 

WIZYTA W TEATRZE GRUPY II

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przedszkolaki z grupy II uczestniczyły w dniu 19.03.2019 r. w przedstawieniu "Trzy świnki" w Teatrze im. A. Mckiewicza w Częstochowie. Przedstawienie dostarczyło nam wiele radści, a ciekawa scenografia i efekty spcjalne bardzo się dzieciom podobały.

 

Idzie Wiosna- czas na hodowle roślinne...

     Wiosenne przebudzenie dotarło do naszego przedszkola, do kącików przyrody. Dzieci z grupy I pomagały i same sadziły korzeń pietruszki, cebulki dymki oraz zestaw nasion: rzodkiewki, szczawiu i szczypiorki, otrzymany w pakiecie „ Mały Rolnik” #agripath  Komitetu Europejskiego.

Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci będą miały możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Nauczą się pielęgnacji roślin: podlewania, pilnowania, aby nie miały za sucho.
      Mamy nadzieję, że kącik przyrody pobudzi ich ciekawość i aktywność poznawczą. Będziemy go wykorzystywać do prowadzenia badań, eksperymentów i obserwacji.

    ZAWODY SPORTOWE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9

     Po zagorzałej walce w wielu konkurencjach wygraliśmy z MP nr 27. Teraz czeka nas finał sportowych zmagań !!!

 

Tłusty czwartek?- pieczemy pączki!


     Tłusty czwartek to święto wszystkich łasuchów. Staropolski zwyczaj pieczenia pączków, nie ominął naszego przedszkola. Od rana przedszkolaki: dzieci z gupy I wraz z zaproszonymi gośćmi- dziećmi z gr II, pilnie zabrały się do pieczenia pączków.
Motywem przewodnim była treść opowiadania o „ Pączku Przechwałku”.

Mało kto nie skusił się tego dnia na choćby jednego pączka, a dla maluchów była to świetna zabawa i poznanie czegoś nowego.  Pięknie wyrośnięte, rumiane pączki zostały usmażone przez nasze Panią z gr I. W oczekiwaniu na gotowe wypieki, nie zabrakło wspólnych zabaw kołowych, integracyjnych. Na koniec degustacja. Mniam, pycha! Nie znajdziecie takich w żadnym sklepie!

 

WIZYTA  W BIBLIOTECE GRUPY III

      13 marca dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach plastycznych w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej. W oczekiwaniu na szybkie nadejście wiosny przedszkolaki stworzyły piękne różnokolorowe kwiatki-bratki. 

 

POZNAJEMY ZAWODY

  Wycieczka Gr II w dniu 07.03.2019 do lodziarnio- kawiarni ,, CARAMELITO”. Oglądaliśmy różne kolory lodów i ciekawe ciasteczka. Obserwowaliśmy pracę sprzedawcy tych smakołyków. A na koniec zostaliśmy poczęstowani wafelkami

 

 

DZIEŃ KOBIET

         W Święto Kobiet przedszkolaki z grupy III wystąpiły dla wszystkich pań pracujących w naszym przedszkolu oraz koleżanek z innych grup. Były wiersze, tańce, życzenia oraz miłe prezenty dla naszych Dam :)

 

LEGENDY POLSKIE

          W ramach Kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" w grupie II w dniu 6.03.2019r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z Zaproszonym rodzicem p. Szwed, który zapoznał dzieci z legendą   pt. "Toruńskie pierniki". Teraz już wiemy jak powstały ciasteczka- pierniki. Na koniec spotkania wszyscy degusowaliśmy pierniki, które przyniósł dla nas Zaproszony Gość. Dziękujemy!!!

 

BAL KARNAWAŁOWY

          27 lutego w naszym przedszkolu odbył się kolorowy bal z udziałem bardzo energicznej i pozytywnej pani Animatorki. Nie można było się nudzić ;)

 

Wizyta w filharmonii- grupa III, IV i V

          7 lutego 2019 r. starsze grupy miały przyjemność po raz kolejny odwiedzić częstochowską filharmonię. Lutowa audycja nosiła nazwę "Muzyka na językach".  Pojawiły się pieśni Stanisława Moniuszki, ponieważ 2019 rok jest poświęcony temu polskiemu kompozytorowi.

LEGENDY POLSKIE- GRUPA II

      W ramach Ogólnopolskiej kampanii ,, Cała Polska czyta dzieciom" w grupie II w dn.28.I.2019 r odbyło się cykliczne spotkanie ( Legendy Polskie)- ,, Legenda o Smoku Wawelskim", które zaprezentowała dla przedszkolaków wychowawczyni grupy pani mgr Aldona Szymanek. Zajęcia poprzedziło wykonanie sylwetek postaci z legendy o smoku. Nasze  spotkanie zakończyło się zorganizowaniem przez dzieci teatrzyku oraz pokolorowaniem Smoka Wawelskiego.

DZIEŃ Z KUBUSIEM PUCHATKIEM-  grupa III

          18 stycznia to miły dzień dla dzieci z grupy III- dzień z ulubieńcem wielu z nas- Misiem Puchatkiem. Otrzymaliśmy list od Kubusia z listą zadań do wykonania. Na koniec dzieci zdobyły Order Przyjaciela Kubusia Puchatka.

 

                             Święto Babci i Dziadka w grupie IV


     Jak co roku nasze przedszkole odwiedzili najmilsi goście -  babcie i dziadkowie dzieci z grupy najstarszej. Wnuczęta przedstawiły program artystyczny nawiązujący do czasu świąt, a także uczciły swych gości piosenkami specjalnie dla nich. Po wdzięcznym występie i wręczeniu przygotowanych prezentów wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku w miłej, rodzinnej atmosferze.

Ach, ten magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia...

     19 oraz 20 grudnia przedszkolaki z naszego przedszkola przedstawiły swoim rodzicom Jasełka. Następnie wszyscy przystąpili do świętowania i smakowania pysznych potraw przygotowanych przez rodziców. Serdecznie dziękujemy Państwu za zaangażowanie w organizację Wigilii klasowej.

Jasełka maluszków

Jasełka 5-latków

 

Występ starszaków

 

Warsztaty z rodzicami - grupa III

          17 grudnia odbyło się w grupie III twórcze spotkanie z rodzicami wraz z pociechami. Miesiąc świąteczny stąd tworzyliśmy lampiony na wigilijne stoły.

Pieczemy świąteczne pierniczki

W piątek 14 grudnia dzieci z grupy III piekły pyszne, pachnące pierniczki ozdabiając je w fantazyjny sposób. Pycha zabawa!!!

Teatrzyk lalek

13 grudnia przybył do naszego przedszkola teatrzyk lalek z bajką pt. " Historia Janka". Poruszająca fabuła zakończona morałem.

 

Paraolimpiada w Hali Polonia

     7 grudnia dzieci z grupy III uczestniczyły w zawodach sportowych oraz zabawach animacyjnych. Zabawa była przednia wywołująca wiele pozytywnych emocji.

 

Zajęcia z naszą logopedką

Przedszkolaki z grupy II w dn 30.XI.2018r uczestniczyły w zajęciach logopedycznych przygotowanych przez panią mgr Klaudię Kępę. Pani Klaudia zaproponowała dzieciom rozegranie meczu na dywanie. Ćwiczenia oddechowe miały na celu wydłużenie fazy wydechowej,  regulację i usprawnienie przepony i zwiększenie pojemności płuc.  A to wszystko po to by mówić ładniej i sprawniej.

 

 

Międzyprzedszkolny rodzinny konkurs fotograficzny "Piękno naszego regionu"

 

          W dniu 30.11.2018r. w naszym przedszkolu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Piękno naszego regionu", którego autorem były nauczycielki grupy III.

Laureaci naszego konkursu:

I miejsce: Kacper N. -MP nr 16

I miejsce: Wiktoria G.- MP nr 16

II miejsce: Alan M.- MPI nr 35

II miejsce: Gustaw Z.- MPI nr 35

III miejsce: Zuzanna Ż- MP nr 16

Wyróżnienie: Anna P. - MP nr8

Wyróżnienie: Jan G.- MP nr 16

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!!!

Wróżby andrzejkowe -  grupa III i IV

      W piątek 30 listopada  odbyły się magiczne zabawy z udziałem dzieci z grupy III i IV. Nasi mali czarodzieje wróżyli sobie swoja przyszłość. Nie obyło się bez tradycji lania woskiem. Wszyscy świetnie się bawili :))

                                       Andrzejkowe czary

     W piątek przedszkolaki z grupy II przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci m.in poznały swoją przyszłość a także dowiedziały się kim w niej będą.  Ten dzień był okazją do integracji grupy.A także  zapoznania się z tradycją andrzejkową.

Cztery pory roku z piosenką

       Przedszkolaki z grupy I i II uczestniczyły w dn.28.XI.2018r w zajęciach rytmiczno- ruchowych cztery pory roku z piosenką.

 

Legendy Polskie

       W ramach Ogólnopolskiej kampanii ,, Cała Polska czyta dzieciom" w grupie II w dn.28.XI.2018r. odbyło się cykliczne spotkanie ( Legendy Polskie)- ,, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie", które zaprezentowała dla przedszkolaków dyrektor Naszego przedszkola pani mgr Iwona Andzel. Nasze przedszkolaki znają godło Polski, rozpoznają polską flagę. Nasze spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki ,, Płynie Wisła płynie ".

 

Wycieczka do apteki

     27 listopada przedszkolaki z grupy III wyruszyły na wycieczkę do pobliskiej apteki zaczerpnąc informacji na temat pracy farmaceuty. Ciekawe były jakie leki sprzedaje aptekarz i na jakie schorzenia. Miłe Panie odpowiadały na każde (trudniejsze) pytanie.

Tajemnice Grafomotoryki

     Dzieci z Grupy II wzięły udział w dniu 27.XI.2018 r w zajęciach                     pt .,, Tajemnice Grafomotoryki". Przedszkolaki wykonały jesienne kompozycje ,, Liście malowane...". Zajęcia przygotowała pani mgr Danuta Gabryś.

 

Nasz laureat konkursu plastycznego "Jesienne bukiety"

    Marysia Sz z Gr II zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym ,, Jesienne bukiety" zorganizowanym przez MP nr 17 im. Siedmiu Krasnoludków.

GRATULUJEMY !!!

Konkurs powiatowy "Przegląd Piosenki i Pieśni o Mojej Ziemi Ojczystej"

          14 listopada odbył się powiatowy konkurs "Przegląd Piosenki i Pieśni o Mojej Ziemi Ojczystej" w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Reprezentantami naszego przedszkola w konkursie były przedszkolaczki z grupy III. Serdecznie gratulujemy występu pełnego wzruszeń a zarazem dumy!!!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

     Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbyło się w Naszym przedszkolu ogłoszenie wyników międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego ,, Mój ulubiony miś". Do udziału w Naszym konkursie przyjęły zaproszenie:
- MP 32
- MP 17
- Niepubliczny punkt przedszkolny ,, CHATA SKRZATA”

 

Laureaci Naszego konkursu :
 

Niepubliczny punkt przedszkolny ,, CHATA SKRZATA” :
- Juliusz S. (6l)
- Oliwia ś ( 4l)
- Filip M (3l)

 

Miejskie Przedszkole nr 17:
- Igor H (6l)
- Julia R (6l)
- Maja M (6l)

 

Miejskie przedszkole nr 32:
- Zosia W (6l)

 

Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 :
 

Grupa I:
- Lena C
- Antoś Sz
- Hania S

 

Grupa II
- Zosia S
-Bartek K
- Lena K

 

Grupa III
-Radosław M
- Sara B
- Gabriela J

 

Grupa IV
- Filip K
- Jakub L
- Kuba K

 

Grupa V
- Filip M
- Olek R
- Adam B

 

Wszystkim laureatom GRATULUJEMY !!!

 

            Nasi laureaci w konkursie plastycznym " Kiedy dorosne będę...- przedszkolaki poznają zawody"

   W Międzyprzedszkolnym konkursie plastycznyn ,, Kiedy dorosnę będę...- przedszkolaki poznają zawody" zorganizowanym na terenie Miejskiego Przedszkola nr 6 w Częstochowie. 
- Alan M z gr II zajął I miejsce
- Mateusz K z gr II zajął II miejsce

 

GRATULUJEMY!!!

 

Nasz laureat w konkursie plastycznym "Moja mała Ojczyzna"

Gratulujemy!!!  Patrykowi N z grupy II za zajęcie I miejsca w Międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym ,, Moja mała Ojczyzna" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 16 w Częstochowie.

Niepodległej Polski 100-lecie

Ważny dzień dla Polski i naszych przedszkolaków. Upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Było bardzo patriotycznie. 

      Cztery pory roku z piosenką

      Przedszkolaki z grupy I i II uczestniczyły w dniu 6 listopada 2018 w zajęciach rytmiczno-ruchowych prowadzonych przez nauczycielki : A. Szymanek,                D. Gabryś, A. Maciejewską.

 

Tajemnice grafomotoryki

      W dniu 30.10.2018r. dzieci z grupy II uczestniczyły w zajęciach "Tajemnice grafomotoryki" prowadzone przez nauczyciela p. D. Gabryś. Temat zajęć: "Korale pani Jesieni"

            

             Zmysłonadia- warsztaty dla rodziców w grupie III     

    28.10.2018r. w grupie III odbyły się zajęcia z masą plastyczną- masą paierową. Powstały piękne jesienne liście, jeżyki oraz sowy.   

 

                                                           

Zajęcia otwarte w grupie III

        W dniu 25.10.2018 r. nauczycielki grupy III zaprosiły rodziców swoich podopiecznych na zajęcia otwarte pt. "Polskie Symbole Narodowe". Wspólnie bawiliśmy się wesoło, kończąc zajęcia pracą plastyczną.

                                       Pasowanie na Starszaka

        Dzień 24.10.2018 r. był bardzo ważny dla grupy IV. Pani Dyrektor mianowała każdego 6latka na Starszaka! Sala pełna wruszeń przeplatanych z uśmiechem, dumni rodzice, panie nauczycielki szczęśliwe z pięknego występu swoich podopiecznych, pamiątkowe zdjęcia.

                                       Wizyta policjanta z psem

       W dniu 23.10.2018 r. odbyło się w naszym przedszkolu spotaknie z policjantem i szkolnym psem Sarą na tema bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami. Obejrzeliśmy pokaz tresury owczarka niemieckiego, poznaliśmy bezpieczną pozycję "żółwia" i dowiedzieliśmy się jaką pracę wykonuje pies-policjant.

                                                          

Wizyta funkcjonariuszy policji

      W piątek 19. 10 2018r. odbyla się w naszym przedszkolu prelekcja z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie na temat bezpiecznej drogi  do przedszkola oraz bezpieczeństwa w Internecie. Każdy przedszkolak otrzymał pasek odblaskowy na rękę.

 

 

Światowy Dzień Chleba

      16 października przedszkolaki z grup I, II i III, z okazji Światowego Dnia Chleba upiekły własny, pachnący, rumiany chleb.
Najpierw obejrzały planszę ,,Jak powstaje chleb”, dzięki któremu poznały cały proces powstawania dobrego, polskiego chleba. Bawiły się przy zabawie kołowej „ Rolnik”.
Następnie obserwowały, jak powstaje chleb na bazie zakwasu chlebowego.
Chleb pięknie wyrósł, jutro gdy wystygnie będziemy degustować...
A jak pachnie w całym przedszkolu...bajka!

 

Zajęcia plastyczne w Bibliotece- Filia nr 5

     Przedszkolaki z grupy II uczestniczyły w dniu 17. 10. 2018r. w zajęciach literacko-plastycznych "Jesienne drzewa".

Święto Edukacji Narodowej

       Dnia 12.10. 2018 r. grupa III przedstawiła zabawny skecz oraz taniec skierowany do wszystkich pań nauczycielek w naszym przedszkolu. Zwieńczeniem występu było rozdanie prezencików dla wszystkich Pań.

Dzień Drzewa

     Przedszkolaki z grupy III posadziły drzewko - klona w ogrodzie przedszkolnym z okazji Światowego Dnia Drzewa.

                                           Legendy polskie

  Spotkanie z pracownikiem Biblioteki - Filia nr 5 p. Ulą w grupie II w dniu 10.10.2018r w ramach kampanii ogólnopolskiej "Cała Polska czyta dzieciom"

Posadziliśmy Drzewo Pamięci!!!

      Z okazji Światowego Dnia Drzewa oraz w ramach projektu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”, grupy: I, II i V- posadziły w ogrodzie przedszkolnym Drzewa Pamięci.

 

                        Wycieczka grupy III na Promenadę Niemena

"Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!"

      8 października przedszkolaki z III grupy wybrały się na Promenadę Niemena, by przy pięknej jesiennej aurze zażyć aktywności fizycznej.

                                 

 

                         Wyniki konkursu "Moja ulubiona książka"

      Nasi wspaniali laureaci konkursu „Moja ulubiona książka”zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie w ramach IV edycji FESTIWALU BAJKI.

I miejsce - Żanetka G., II miejsce Zosia D. oraz wyróżnienia: Kacper K.,Igor M., Inga D.
 

Gratulujemy i cieszymy się z laureatami!!

 

Warsztaty plenerowe w Olsztynie

    We wrześniu odbyły się warsztaty plenerowe w malowniczym, choć tym razem nieco deszczowym Olsztynie.
W pięknym otoczeniu pod gościnnym dachem zabytkowego spichlerza mali i duzi uczestnicy oddali się bardzo pierwotnej formie sztuki jaką jest modelowanie w glinie. Surowa glina i znalezione skarby natury pozwoliły na stworzenie uroczych zwierzątek i fantazyjnych postaci, które wraz z radosnymi uczestnikami powędrowały do częstochowskich domów.
Dziękujemy obecnym za wspaniałą zabawę i kreatywność:)

 

DZIEŃ CHŁOPAKA 

grupa III

     Przedszkolaki z grupy III świętowały Dzień Chłopaka na wesoło :) i sportowo.

 

 

Dzień Inteligentnej Energii

   Kolejna edycja wspaniałej nauki, po której........czas na wspólną zabawę.

 

 

DZIEŃ ŚLIWKI

zajęcia koleżeńskie grup III i IV

     Zabawy ze śliwką w roli głównej. Przygotowanie składników do pieczenia ciasta i najsmaczniejszy punkt programu- degustacja wypieku, mniam...

 

DZIEŃ ŚLIWKI

zajęcia koleżeńskie grup I i II

     Dziś w naszym przedszkolu było słodko i fioletowo, a to za sprawą głównej bohaterki dnia – ŚLIWKI.
Maluszki i dzieci z gr II, poznawały śliwkę za pomocą różnych zmysłów, opisywały ją, porównywały z innymi owocami. Rozwiązywały zagadki, i zastanawiały się dlaczego warto ją jeść. Było zrywanie śliwek w sadzie podczas zabawy ruchowej, malowanie farbami owoców śliwy, a także wspólne przygotowywanie pysznego ciasta ze śliwkami.
Obchody dnia śliwki zakończyliśmy degustacją upieczonego ciasta. Pycha!

 

Dzień Przedszkolaka- grupa III i IV

          Wesoła, pełna pozytywnej energii zabawa dzieci z grupy III i IV w ramach Dnia Przedszkolaka.

Wyścigi rowerkowe

        Z okazji Dnia Przedszkolaka odbyly się mini zawody rowerkowe dla dzieci naszego przedszkola .

 

Dzień Przedszkolaka- piknik grup I i II

20.09.2018 r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.
Piknik zaplanowany jako impreza plenerowa z zabawami i pląsmi przy muzyce, robieniem warzywno- owocowych kukiełek, ogniska z pieczonymi kiełbaskami.
Na szczęście aura nie popsuła dobrej zabawy naszym kochanym przedszkolakom i ich rodzicom.

 

Olimpiada RAZEM

       Olimpada RAZEM 2018- zawsze razem, zawsze chętnie, zawsze radośnie.

 

Nasza bezpieczna droga do przedszkola

       Wycieczka na skrzyżowanie grupy II (4-5latki). 18.09.2018 r.

 

Dzień Kropki

          Kropki, kropeczki....Dnia 14 września kolorowy "zawrót Kropki" świętowało nasze przedszkole. Zabawa była przednia :)

                     

 

Pożegnanie lata

          Spotkanie z absolwentami Naszego przedszkola klasą II SP 33 w gr II   

,, Pożegnanie lata " - 13.09.2018r

 

 

Spotkanie adaptacyjne dla przyszłych wychowanków.

28 sierpnia odbyło się spotkanie adaptacyjne dla nowoprzyjętych przedszkolaków.
Zabawy z nauczycielkami i rodzinami, wspólne rozmowy, pytania rodziców... niektórym dzieciom przykro było zakończyć tak nowe, ciekawe zajęcia.
Do zobaczenia 3 września!

 

Archiwum:

2019 - mp35.czest.pl Onika.pl Strony WWW Częstochowa